Enter your keyword

post

İngiltere’de Öğrenciler için Yaşam Şartları ve Maliyetler

İngiltere’de Öğrenciler için Yaşam Şartları ve Maliyetler

 

İngiltere, yurtdışında eğitim için eğitim kalitesi, hayat standartları ve farklı birçok yönüyle dünyanın en fazla tercih edilen ülkelerinden biridir. Özellikle İngilizce dil eğitimi almak isteyen kişiler için İngiltere’de eğitim fazlasıyla caziptir. İngiltere’de öğrenciler için yaşam şartları da fazlasıyla iyileştirilmiş düzeyde olup, birçok imkân öğrencilere sunulmaktadır.

Her sene dünyanın çeşitli ülkelerinden sayısı milyonları bulan öğrenci, üniversite ve dil eğitimi için İngiltere’nin yolunu tutmaktadır. Özellikle Cambridge ve Oxford gibi dünya genelinde üne sahip üniversite sayısının çokluğu, ülkenin eğitim kalitesini göstermektedir.

 

İngiltere’de Öğrenciler için Yaşam Şartları ve Maliyetler

İngiltere’de Öğrenciler İçin Yaşam Şartları ve Maliyetler

Eğitim kalitesinin oldukça yüksek olması ve ülkenin refah düzeyi, dolayısıyla alternatif ülkelere göre yaşam maliyetlerinin de biraz daha yüksek olmasına neden olmaktadır. Ancak yaşam maliyetlerinin yüksek olmasının karşılığı, alacağınız ürün ve hizmetlerin kalitesine yansımaktadır. Kalite standartlarının altında ürün ve hizmet alımı için değil, standartların üzerinde bir yaşamda söz konusu olacaktır.

Ülkede farklı bütçelere uygun konaklama imkânlarının yanında, giyim ve gıda için harcanacak masraflar, ülkenin eğitim seviyesi ve yaşam standartlarına bakıldığında değer seviyededir. Alternatif ülkeler ile kıyaslandığında, yakın masraflarla aynı kalitede eğitim veya yaşam olanaklarına sahip olmak, fazla mümkün olmayacaktır.

 

İngiltere’de Öğrenciler için Yaşam Şartları ve Maliyetler

İngiltere’de Konaklama Masrafları

Konaklama çeşitliliği açısından zengin bir yapıya sahip olan İngiltere, farklı bütçelere uygun seçenekler bulabileceğiniz bir ülkedir. Aile yanı konaklama seçeneklerinin yanında Halls of Residence konaklama seçeneği, öğrenci yurtları ya da doğrudan daire kiralama gibi farklı konaklama seçenekleri tercih edilebilir.

Halls of Residence konaklama seçeneğinde, haftalık 50 Euro’dan başlayan maliyetler söz konusu olmaktadır. Kampüs yurtlarındaki maliyetler genellikle bu şekilde, oldukça ideal kabul edilebilecek seviyelerdedir. Ancak çok büyük ve isim yapmış üniversitelerin kampus yurtlarında haftalık konaklama maliyetleri, 80 sterlin dolaylarındadır. Halls of Residence konaklamalarda kampüs yurtlarının sunacağı kahvaltı ve yemek gibi seçenekler, fiyatlara ayrıca etki edecektir.

Kampüs dışında konaklama seçenekleri için ise, farklı alternatifleri değerlendirebilirsiniz. İmkânlar çerçevesinde kendi evinizi tutacak olsanız da bunun bir öğrenci için maliyetli olması nedeniyle, 4-6 kişilik arkadaş grubuyla ev tutmak daha ideal olacaktır. Şayet ortalama 6 kişiyle bir ev tutmak isterseniz, haftalık kira masrafınız evin özellikleri ve sunulan farklı imkânlara göre 35 Euro dolayında olacaktır.

Aile yanı konaklama imkânları, daha çok kısa süreli eğitimler için tercih edilmektedir. Aile yanı konaklama imkânı bir seçenek olsa da diğer ülkeler gibi, aşırı yaygın değildir. Londra’da eğitim alacak kişiler aile yanı konaklamayı seçerler ise, 100 Euro gibi bir konaklama masrafını gözden çıkarmaları gerekmektedir.

Londra dışındaki şehirlerde ise İngiltere’de öğrenciler için konaklama masrafları, biraz daha az olmaktadır. Aile yanında konaklama için belirttiğimiz ortalama fiyata, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği de dâhil olmaktadır.

 

Rutin Harcamalar

İngiltere’de öğrenciler için yaşam şartları değerlendirildiğinde, her kalemi ayrıca hesaplamak gerekir. Ancak çokta aşırı detaycı olmadan, genel rutin harcamalara da değinmekte fayda var.

Kira masraflarınızdan sonra, ülkedeki rutin harcamalar için ortalama ayırmanız gereken bütçeler şu şekildedir.

Gıda harcamaları: Yemeği kendiniz yapacaksanız, haftalık ortalama 25 ile 30 Euro arasında bir masrafınız olacaktır. Ancak sıklıkla dışarıda yemek yemeyi tercih ediyorsanız, yiyeceğiniz yemeğe göre masrafın çok fazla olacağını bilmeniz gerekir.

Sabit hat telefon: Sabit telefon hattı için haftalık olarak ödeyeceğiniz kira ücreti, 2,5 Euro’dur.

Cep telefonu masrafı: Cep telefonu masrafı, kullanacağınız operatöre ve alacağınız pakete göre değişiklik gösterir. Ancak belirli bir süre için yapacağınız sözleşme ile cep telefonu masrafınız, haftalık 5 Euro civarında olacaktır.

Sabit internet masrafı: İngiltere’de eğitim almak isteyenler için olmazsa olmaz hizmetlerden biri, şüphesiz ki sabit internet hattıdır. Birçok internet operatörü sağladığı hizmet karşılığı, haftalık 5 Euro civarında ücret almaktadır.

Faturalar: Kendi tuttuğunuz bir evde yaşayacaksanız, elektrik, doğalgaz ve su gibi fatura kalemlerinin tamamı için, haftalık 10 Sterlin ödeme yapmanız gerekir.

İç hat ulaşım masrafları: Okuduğunuz üniversiteden uzak bir konumda ikamet edecekseniz bölgeye göre, haftalık 10-12 Euro dolayında masrafınız olacaktır.

Eğitim malzemeleri: Eğitim için ihtiyaç duyacağınız kartuş, defter, kalem ve kitap gibi malzemeler için, haftalık 5 Euro gibi bir bütçenizin olması sağlıklıdır.

Eğlence masrafları: İngiltere’de dil eğitimi almak veya üniversite okumak için bulunduğunuzda, biraz eğlenmek isteyebilirsiniz. Sinemaya gitmek istiyorsanız, bir sinema bileti 8 Euro civarındadır. Farklı eğlence mekânlarında zaman geçirecekseniz, 5 ile 25 Euro arasında masrafınız olabilir.

Giyim masrafları: Giyim masraflarının sıklıkla bir ihtiyaç olmaması nedeniyle, bulunduğunuz süre boyunca aylık bazda ortalama 5-10 Euro arasında bir masrafınız olabilir. Tabii bu tamamen sizin tercihinize bağlı olacağı için, bu tutarı aylık yerine yıllık olarak da düşünebilirsiniz.

Öğrenciler için İngiltere’de Yaşam Zor mu?

Masraflarınız için gerek duyulan bütçeye sahip olduktan sonra, ülkede yaşam şartlarının zorluğundan fazla bahsetmek mümkün değildir. AB kurallarına uygunluk konusunda tavizsiz hareket eden ülke de yabancılara karşı yaklaşım, normal kabul edilebilecek seviyededir.

İngiltere’de Öğrenciler için Yaşam Şartları ve Maliyetler

Mutfak Kültürü

Kendine has bir mutfak kültürüne sahip olan ülkenin büyükşehirlerinde, Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini sunan lokanta ve restoranlara rastlamak mümkündür. Bunun yanında, dünya mutfağının tatlarını da kolaylıkla bulabilirsiniz.

İngiltere’de öğrenciler için yaşam şartları ve maliyetleri ile birlikte eğitim konusunda merak ettiğiniz her şeyi, ücretsiz danışmanlık hizmeti veren Okyanus Edu danışma hattını arayarak hiçbir ücret ödemeden öğrenebilirsiniz.

No Comments

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Eğitim Danışmanı