Enter your keyword

post

Avustralya Gezilecek Yerler

Avustralya Gezilecek Yerler

Güney yarım kürenin saklı cennetlerinden olan Avustralya, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 140 ülkeden üniversite eğitimi ve dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir ada ülkesidir. Avustralya gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin bir donanıma sahip olması sebebiyle, aynı zamanda yurtdışı tatilleri için muhteşem bir alternatiftir.

24 milyonu aşan nüfusa sahip olan Avustralya 26 bin kilometrekareye yakın bir sahil şeridi, çok kültürlü yapısı, tarihi ve doğal zenginlikleriyle, sizi kendisine hayran bırakacak bir ülkedir. Avustralya gezi rehberi listemizde, ziyaret amacınız ne olursa olsun gezip görmeniz gereken yerlerin tavsiyesinde bulunduk.

Avustralya Gezilecek Yerler

Great Ocean Road

İlk olarak 1932 senesinde ziyarete açılan Great Ocean Road (Büyük Okyanus Yolu), toplam 243 km uzunluğa sahiptir. Ülkenin en önemli ulusal değerleri arasına gösterilen bu yol, I. Dünya Savaşı döneminde ölen Avustralyalı askerlerin anısını yaşatmak için yapılan bir anıt niteliğindedir.

Uzunluğu ve farklı özellikleriyle, dünya genelinde yapılmış en büyük savaş anıtlarının başında gelmektedir. Ülke turizmine önemli katkıları bulunan bu anıt, yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Sizde Avustralya’da üniversite eğitimi için bulunuyorsanız, bu alanları doyasıya gezmenizi tavsiye ederiz.

Avustralya'da Gezilecek Yerler

Great Ocean Road

Uluru

Büyük kumtaşından meydana gelen muhteşem bir kaya oluşumu olan Uluru, gün batımını izlemek için tercih edebileceğiniz yerlerin başında gelmektedir. Uluru-Kta Tjuta Milli Parkı’nda yer alan bu kaya parçası üzerinde insanlar gün batımını izlemek için, adeta birbiriyle yarışmaktadır.

Ülkenin çöl topraklarında bulunan milli parkı ve Uluru kaya oluşumuna, Avustralya gezi rehberi listenizde mutlaka bulunması gereken bir yerdir.

Broome

Avustralya gezilecek yerler arasında turizm değeri oldukça yüksek olan Broome, okyanus ve çölün kesiştiği noktaya bulunmaktadır. Ülke turizmine değer katan bu alanda farklı ülkelerden binlerce turisti görebileceğiniz gibi, Türk turistlere de rastlamanız oldukça olası bir durumdur.

Tatil bölgesindeki Cable Plajı ise, ülkede denize girilebilir en iyi alanlardan biridir. Güneş ve denizin keyfini doyasıya çıkarmak istiyorsanız, Avustralya’da gezilecek yerler listenize Broome ve Cable Plajını eklemeniz gerekecek.

Barossa Vadisi

Ülkenin güneyinde kalan vadi, dünyadaki en büyük şarap üretim bölgesidir. Bu sebeple vadi ve çevresinde, oldukça bakımlı üzüm bağlarını görmek mümkündür. Dünyanın en iyi şaraplarının üretildiği üzüm bağları ve üretim merkezlerini, burada görebilirsiniz. Üstelik vadinin doğal güzelliğiyle, güzel bir zaman geçirmenizde mümkündür.

Sidney

Aslında başlı başına ayrı bir gezi rehberi konusu olan Sidney, Avustralya gezilecek yerler açısından ülkenin en önemli şehirlerinden biridir. Muhteşem güzelliğe sahip plajları, geçmiş dönemlerde yerel halkın oluşturduğu mimariye özel yapıları ve çok daha fazlasıyla, Sidney kesinlikle bir turizm cennetidir.

Sidney Plajları

Dünyaca ünlü plajları sınırlarına alan şehirde, en ünlü plajlar şunlardır.

  • Coogee beach
  • Bondi beach
  • Manly beach
  • Palm beach

Sidney Opera House

Sidney’in simge yapılarından olan opera evi, Avustralya kültürel değerini de en iyi yansıtan yapılarından biridir. Yılda yaklaşık 1500 etkinliğe ev sahipliği yapan opera evi, devasa bir etkinlik merkezidir.  Yapımına 1959 senesinde başlanmış olsa da, tamamlanması 1973 yılını bulmuştur. Opera evinin açılışını ise, II. Elizabeth yapmıştır.

Avustralya Gezilecek Yerler

Sydney Opera House

Sidney Harbour Bridge

Avustralya gezilecek yerler arasında Sindey şehrinin ilgi gören yapılarından biri de, Sidney Harbour Bridgedir. Sıklıkla filmlerde denk geldiğimiz köprünün en yüksek yeri, yerden tam 134 metre yüksekliktedir. Köprünün demir aksamları, dünyadaki en ağır demir aksamları olarak bilinmektedir. 1932 yılında tam olarak kullanılmaya başlayan köprünün altında, piknik yapan insanları rahatlıkla görebilirsiniz.

Yürüyüş alanlarına da sahip olan köprüye çıktığınızda, muhteşem bir görsel şölen sizi bekliyor olacaktır.

Royal Botranic Gardens

Yapımı 1816 yılında tamamlanan Botanic Gardens, oldukça geniş bir alanı kapsamakla birlikte liman manzarası ile hayranlık uyandırmaktadır.

İçerisinde farklı tematik alanların bulunduğu botanik bahçeleri, şehirde gezip görebileceğiniz yerler arasındadır.

Sidney Avustralya gezilecek yerler listenizde fazlasıyla yer bulması gereken bir şehirdir. Yukarıda sayılanların dışında, şehirde görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler, şunlardır.

The Rocks Mahallesi

Sidney Kulesi

Blue Mountains

Taronga Zoo Sydney

Darling Harbour

Queen Victoria Building

Great Barrier Reef

Dünyanın en büyük resif sistemi olan bu alan, Mercan denizinde bulunmaktadır. Büyüklüğünü anlatmak için, uzaydan görüldüğünü söylemek sanırız yeterli olacaktır. Yüzlerce su canlısının barındığı resif, devasa kaplumbağaları, yunus balıkları ve farklı deniz canlılarını, buradan rahatlıkla görebilirsiniz. Heryıl binlerce turist dalış yapmak

Canberra

Avustralya’nın başkenti Canberra, Sidney gibi Avustralya’da gezilecek yerler açısından zengin şehirlerden biridir. Şehrin en önemli özelliklerinden biri, yapay bir göl etrafında konumlu olmasıdır.

Şehir genelinde Avustralya kültürel mirasının temsilcisi birçok ulusal anıt, müze, modern sanat galerileri ve modern mimarinin en güzel örneklerine sahip yapılar bulunmaktadır.

Whitsunday Adası

Aynı ismi taşıyan takımadaların en büyüğü olan Whitsunday, Great Barrier Reef’e oldukça yakın bir konumdadır. Dalış sporları için oldukça elverişli alanlara sahip olan ada, dünyanın en güzel plajlarından bazılarını da barındırmaktadır.

Melbourne

Ülkenin eyaletlerinden biri olan Victoria’nın başkenti Melbourne, Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehridir. Her yıl yüzlerce eğlenceli festivalin düzenlendiği şehir, deniz turizminin önemli merkezlerinden biridir.

Tasmanya

Yemyeşil vadileri, huzurlu yapısı ve vahşi yaşam alanlarıyla farklı bir doğa güzelliği sunan Tazmanya, belgesellerde de sıklıkla karşımıza çıkan yerlerden biridir.

Yüzlerce farklı hayvan türüne ev sahipliği yapan Tasmanya, Avustralya gezilecek yerler listenizde yer vermeniz gereken turizm değeri oldukça yüksek bir yerdir.

AVUSTRALYA VİZESİ NASIL ALINIR?

Avustralya’ya seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşlarının; Avustralya vizesi işlemleri için Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk birimine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Avustralya vizesine başvuruda bulunmak için konsolosluğun belirtmiş olduğu yükümlüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Vize başvurusunu tahmini seyahat tarihinizden yaklaşık 2 ay önce yapmanız tavsiye edilmektedir. Başvuruları bizzat kendiniz yapabildiğiniz gibi yetkili vize danışmalık merkezleri aracılığı ile de başvurular kabul edilmektedir. 

Avustralya vizesi için gereken bazı belgeler;

-Pasaport ( en 6 ay geçeliliği olaması gerekmektedir.)

-Kimlik fotokopisi

-2 Adet biyometrik fotoğraf

-Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

-Maaş ve Gelir Durumunu Gösterir Belgeler 

-Mesleki Durumu Gösterir Belgeler ( SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi)

-Varsa Tapu, Araç Ruhsatı, diğer gelirlere dair belgeler 

-İş Yeri Sahipleri İçin Vergi Levhası, Ticaret odası Kaydı

-Banka onaylı hesap dökümü ( son 3 aylık)

-Otel ve uçak rezervasyonları

Avustralya’da üniversite eğitimi için ülkede bulunacaksanız, bu yerleri ve çok daha fazlasını gezmek için oldukça bol zamanınız olacaktır. Ufkunuzu açacak güzelliklere sahip bu alanları gezerek, farklı bir kültürün izlerini de tüm detaylarıyla tanıma fırsatınız olacaktır. Avustralya’da eğitim imkanları hakkında detaylı bilgi almak için, ücretsiz danışmanlık servisimizi arayarak çok detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Vize & Eğitim Danışmanı