Enter your keyword

post

Yeni Zelanda Gezilecek Yerler

Yeni Zelanda Gezilecek Yerler

Resmi olarak Yeni Zelanda Milletler Topluluğu olarak anılan ülke, Avustralya yakınlarında Güney Büyük Okyanus’ta bulunan bir ada ülkesidir. Yeni Zelanda gezilecek yerler bakımından daha çok doğal güzellikleriyle öne çıksa da, ada ülkesinde gezip görebileceğiniz tarihi ve kültürel alanlarda tatmin edici seviyededir.

4 milyon 744 bin nüfusu bulunan ülke, temel olarak iki büyük adanın yanı sıra birçok ayrı küçük adadan oluşmaktadır. Muhteşem havası ve adeta bir masal ülkesi olan Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi veren eğitim kurumları, ülke ekonomisine can vermektedir. Yeşilin farklı tonlarını büyüleyici bir güzellik ve tüm cömertliğiyle sunan Yeni Zelanda’da eğitim için bulunan farklı birçok ülkeden öğrencinin yanı sıra, Türkiye’den de binlerce öğrenci bulunmaktadır.

Yeni Zelanda Gezilecek Yerler

Hobbiton (Hobbit Köyü)

Yüzüklerin Efendisi filminin sahnelerinden anımsayacağınız köy, Matamata kasabasında yer almaktadır. Köyde bulunan toplam 40 civarındaki Hobbit evleri, burayı ayrıcalıklı kılan güzelliğiyle dikkat çekiyor. Özellikle Yüzüklerin Efendisi filminin çekimlerinin ardından daha fazla ünlen en köy, yabancı turistlerin Yeni Zelanda gezi rehberi listelerinde daha fazla yer almaya başlamıştır.

Yeni Zelanda Yaşam Rehberi

The Hobbit house

Fiordland Ulusal Parkı

Yeni Zelanda genelinde toplamda 14 milli park bulunsa da, Fiordland Ulusal Parkı bunların arasında en büyük olanıdır. Ormanlarla kaplı dağlık alının içerisinde dünyanın sahte cennetlerinden biri olarak nitelendirebileceğiniz bu park, doğanın cömert elini sizlere rahatlıkla hissettirecek türdendir. Milli park içerisinde farklı hayvan türlerinin yanı sıra, bitki çeşitliliği sizi ayrıca etkisi altına alacaktır.

Paihia Kasabası

Daha çok eğlenceli aktivitelerin yapıldığı ve eğlence kültürünün yoğun yaşanmasıyla dikkat çeken kasaba, yunus balıklarıyla yüzebileceğiniz dev havuzlara ve farklı doğal güzelliklere sahiptir.

Bay Adaları

Whangarei şehrinden yaklaşık 60 km mesafede bulunan adalar, ülkenin Kuzey kısmında yer almaktadır. Çoğul eki kullanıldığı için birkaç adadan oluştuğu düşünülse de, Bay Adaları irili ufaklı toplamda 144 adadan oluşmasıyla dikkat çekmektedir.

Muhteşem bir doğa harikası olan adalar, denizin ve güneşin tadını yaz aylarında sınırsızca çıkarabileceğiniz bir yerdir. Adalara yapılan tekne turları sayesinde bu adaları daha yakından keşfedebilir, başta dalış sporları olmak üzere farklı su sporlarıyla kendinizi farklı bir dünyada bulabilirsiniz. Bu adaları ziyaret ettiğinizde, mavi ve yeşilin sizi sımsıkı kucakladığını hissedeceksiniz.

Wellington Cable Car

Klasik lunapark eğlencelerini andırsa da, Wellington Cable Car 100 yıl öncesinden hizmet vermeye başlamış bir araçtır. Araç bir kabloya bağlı olup, sizi yükseklere çıkararak farklı bir adrenalin yaşamanıza sebep olacak. Yüksek bir tepeye ulaştığınızda, Wellington şehrinin müthiş manzarasını doyumsuz bir keyifle izleyebilirsiniz.

Sky Tower – Auckland

Auckland şehrinin en önemli sembolleri arasında yer alan Sky Tower, tam 328 metre yüksekliğiyle Yeni Zelanda gezilecek yerler listelerinde, bu şehre yolu düşenlerin liste başı yaptığı yerlerden biridir. Dönen restoranda bir şeyler yiyip içerken, şehrin farklı noktalarını da konfor içinde aheste bir biçimde izleyebilirsiniz.

Bu binada bulunan gözlem güvertesine çıkarak şehrin eşsiz manzarasını kuşbakışı izlemek için 29 dolar ödemeniz gerekiyor. Yeni Zelanda üniversite eğitimi alan öğrenciler 20 dolar ödeyerek bu hizmetten yararlanırken, 6 ile 14 yaş arasındaki çocuklar için ise 12 dolar ödenmesi gerekmektedir.

Waitomo Mağaraları

Doğal oluşumlardan hoşlananların gezi listesinde yer alan mağaralar, Kuzey Adası sınırlarında North King Country bölgesinde bulunmaktadır. Bölgenin en fazla ziyaret alan yerlerinden biri olan mağaraları görebilmek için, yaklaşık 3 kilometrelik bir yürüyüş yolundan geçmeniz gerekecek. Ancak bu yolu yürüdükten sonra göreceğiniz muhteşem manzaranın, kesinlikle buna değeceğinden emin olabilirsiniz. Bu mağaralar içerisinde en fazla dikkat çekeni ise, Yıldız Kurdu Mağarası ismi verilen bir mağaradır. Labirent ve yeraltı şehirlerinin oluşturduğu mağara, muhteşem görselliği ile dikkat çekmektedir.

Kaikoura

Christchurch’in kuzey kısmında kalan Kaikoura adlı sahil kasabası kıyılarında, deniz kuşları ve albatros gibi çeşitli canlıları görebileceğiniz yerlerden biridir. Kuş gözlemciliğine ilgi duyanların uğrak yerlerinden olan Kaikoura kasabası, Yeni Zelanda’da gezilebilecek yerlerden biridir. Kasabada deniz kıyısına geldiğinizde, mevsim ne olursa olsun yunuslar ve balinaları sıklıkla görebilirsiniz.

Kıyıya çıkan fok balıkları ise, adeta turistlerin maskotu olmaktadır. Deniz kıyısında kireç ve küçük kaya oluşumlarının üzerine çıkan onlarca fok balığını, aynı anda görebilirsiniz.

Kısa süreliğine ülkeye gelenler biraz sıkıştırılmış bir gezi programıyla birçok yeri gezme fırsatı bulsa da, özellikle Yeni Zelanda üniversite eğitimi almak için ülkeye gideceklerin çok şanslı olduklarını söyleyebiliriz.

Okyanus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak, Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi için ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanarak, aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz.

No Comments

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Eğitim Danışmanı