Enter your keyword

AVUSTRALYA'DA ÜNİVERSİTE

Avustralya'da Üniversite

Avustralyada üniversite

Avustralyada üniversite

AVUSTRALYA’DA ÜNİVERSİTE VE YAŞAM

Üniversite’de eğitim almak ve İngilizceyi yerinde öğrenmek için ideal bir yer olan Avustralya; stresten uzak yaşam şekli, muhteşem iklimi ve eşsiz doğası ile ilk sırada yer alıyor. Öğrencilerin yasal çalışma iznine sahip olaması da Avustralya’da üniversite okumayı daha da cazip hale getiriyor.  Avustralya Kariyer odaklı kurslarla öğrenciler, hayata bir adım önde başlarken, dost canlısı bir şehirde adeta tatil tadında bir eğitim süreci yaşıyor.Hayalleri gerçeğe dönüştüren Avustralya, dünyada kabul görmüş akademik eğitim yapısı ile uluslararası kariyer fırsatları sunuyor.

Hem kıta hem de ada ülkesi olan Avustralya, dünyanın en büyük mercan kayalıklarına sahip bir Güney Yarım Küre ülkesidir. Eğitim maliyeti Amerika ve İngiltere’ye göre çok daha uygun olup İngilizceyi yerinde öğrenmek isteyenlerin tercihidir. Üniversiteleri dünyanın en iyi okulları arasında yer alır. Plaj sayısı 10 binden fazla olan ülke adeta bir tatil cennetidir.

2017 verilerine göre 24.6 milyonluk bir nüfusa sahip olan Avustralya’da yerleşim yoğunluğu doğu kıyısındadır. Şehirleşme oranı oldukça yüksek bir ülke olup, ekonomi olarak dünyada 13. sıradadır. Kişi başı milli gelir olarak dünyada 9. sırada yer alan Avustralya; eğitim, sağlık, kişisel özgürlük, politik haklar ve yaşam standardı olarak dünyada ilkler arasındadır.

8.617.930 km² karada ve 80.920 km² sularda kurulu olan Avustralya, toplamda 8.698.850 km²’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Eğitim kalitesi, denizi, eşsiz doğası ve güneşi ile dil öğrenmek isteyenler için mükemmel bir yerdir.

Avustralya’nın Dünyaca Ünlü Plajları

Dünyanın en güzel sahillerine sahip olan Avustralya, turkuaz rengi tertemiz denizi ve kumu ile yeryüzündeki cennet olarak tabir edilen plajlara sahiptir. Whitehaven Beach, Bondi Plajı, Coogee Plajı ve Manly Plajı sadece bunlardan birkaçıdır.

Avustralya’Da EĞİTİM SİSTEMİ

Avustralya’da üniversite eğitimi gören öğrenciler, genel anlamda şanslıdır. Gerek maliyetler, gerekse hükümetin yabancı öğrenciler için çıkarttığı yasalar; öğrencilerin lehinedir.

Avustralya üniversitelerinde eğitim dili olarak, İngilizce esastır. İngilizce olarak dersleri işleyen öğrenciler, yurtdışında dil geliştirme fırsatını da yakalamış olurlar. YÖK tarafından tanınan Avustralya diploma proğramları için üniversiteye giriş sınavı şartı da yoktur.

Üniversitelerin çoğunda yılda üç defa dönem açılması, öğrencilerin sene kaybı yaşamasını engellemektedir. Avustralya’da üniversite sürecinin 3 yıllık olması da, öğrencilerin kısa sürede diploma alma hakkını elde etmesini sağlamaktadır.

Avustralya hükümeti; eğitim sistemi ve öğrencilerin haklarını gözetme konusunda, çok ciddi kanunlar getirmiştir. Öğrencilere sunulan imkânlar, yüksek standartlarda tutulur. Ülke yönetimi, uluslararası öğrencilerinin eğitim süreçlerinin rahat bir zeminde yürütülmesi için gerekli bütün çalışmaları yapmıştır.

Avustralya üniversitelerine müracaat ederek, kendinizi geliştirmek istediğiniz bir bölümü tercih edip; TAFE eğitimi alabilirsiniz. IELTS sınavından 5,5 skor alan öğrencilerin katılabildikleri ön lisans programları, öğrenciler için; çok büyük avantajlar sunmaktadır. Özellikle de, iş hayatına kısa sürede atılmak isteyen öğrenciler; TAFE programlarına katılarak, iş hayatına başlangıç yapabiliyor.

Avustralya’da üniversite okuyan kişiler, bilhassa ön lisans eğitimi alanlar; ileri düzeyde dil bilmek zorunda değildir. Temel İngilizce bilgisinin olması yeterli olabilmektedir. Ülkedeki üniversitelerin eğitim sisteminin İngilizce olması, öğrenciler açısından bir nevi güzel bir fırsata dönüşür. Böylece, öğrencilere İngilizce dil becerilerini de geliştirme imkânı tanınmış olur.

Avustralya’da lisans eğitimleri, sözel ve sosyal bilimlerde 3 yıl; mühendislik bölümlerinde ise genellikle 4 yıl sürmektedir. Bu süre zarfında, ders dışı zamanlarda çalışmak isteyen öğrencilere; Avustralyada çalışma izni de tanınmaktadır.

AVUSTRALYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN AVANTAJLARI

Neden Avustralya’da eğitim sorusunun pek çok cevabı vardır. Tıp, moda, sanat, mühendislik, mimarlık, sosyal bilimler ve daha aklınıza gelebilecek birçok bölümde okuma şansı yakalayabilirsiniz. Ülkede sunulan yaşam koşulları ve de öğrenci hakları sayesinde; oldukça rahat bir öğrencilik süreci geçirebilirsiniz.

Avustralya'da üniversite

Maquarie University

Avustralya üniversitelerinde YÖK denkliğinin bulunması, Avustralya’da yüksek lisans olanaklarına da kapı aralıyor. Hâlen eğitim gören birçok uluslararası yüksek lisans öğrencisi bulunmaktadır.

Avustralya’da doktora eğitimi görmek isteyen kişilerinse, minimum 3-4 yıllık üniversitelerden mezun olmaları gereklidir. Diploma notlarının ve İngilizce seviyesinin de yüksek olması gerekmektedir. Doktora eğitimi; araştırma doktorası, mesleki doktora ile yüksek doktora olmak üzere; 3 farklı bölümden oluşur. Doktora eğitimi, öğrencilerin kendilerini geliştirmek istedikleri alana bağlı olarak tercih yapmalarına olanak tanımaktadır.

 

Ülke, eğitim kalitesiyle; dünyanın en iyi üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Dünya genelinde 100 ülkeyle bağlantılı olan üniversitelerinden alınan diplomalar, neredeyse dünyanın hemen her yerinde geçerlidir. Bu da, ülkede eğitim görme düşüncesini; oldukça cazip bir hâle getiren nedenler olarak değerlendirilmektedir.

Yaşam standardı yüksek olan Avustralya; Melbourne, Sydney gibi gözde şehirlere sahip; dünyanın en yaşanılabilir ülkeleri arasındadır. “Hayat kalitesi indeksleri”ne göre, Avustralya; dünyanın 4. sırasında yer almaktadır.

Ülkede üniversite okurken çalışma imkânları da bulabilen öğrenciler, ekonomik anlamda bütçelerine katkı sağlayabilirler. Okul dönemlerinde, uluslararası öğrencilere, haftalık 20 saat; tatil zamanlarındaysa, tam gün çalışma izni bulunmaktadır. Ayrıca, Avustralya’dan mezun olan öğrenciler; 2 yıla kadar full time çalışma izni alabilmektedir.

Avustralya’da üniversite okumanın daha birçok avantajı vardır. Bunlardan bir diğeriyse, Amerika veya İngiltere’ye göre fiyatların düşük olmasıdır. Sıcakkanlı insanları, eğlence hayatı ve doğal güzellikleriyle de; Avustralya, öğrencilerine sosyal bir öğrencilik hayatı vadetmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimini almak isteyenler Avustralya’yı tercih ediyor. En prestijli üniversitelerin ve donanımlı akademisyenlerin bulunduğu ülkede öğrenciler eğitim süresince birçok imkandan faydalanıyor.

Neden Avustralya’Da üniversite EĞİTİMİ Tercih ediliyor?

 • Dünyanın en seçkin üniversitelerine sahip olması
 • Diğer ülkelere göre çok daha ekonomik eğitim fiyatları
 • Melbourne ve Sidney gibi dünyanın en yaşanabilir şehirlerine sahip olması
 • Uluslararası öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni olması
 • Öğrencilerin tatillerde full time çalışma izninin olması
 • Mezun olan öğrencileri 2 yıl süresince full time çalışma izni alabilmesi
 • Eğlenceli gece hayatı
 • Kaliteli yaşam standardı
 • Eşsiz doğal güzellikleri
 • Sıcakkanlı ve samimi insanları
 • Eğitim sonrası iş imkanlarının fazla oluşu

Avustralya’da Üniversite  eğitimi almaya karar verenler, öncelikle Avustralya öğrenci vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bunun için Avustralya vize danışmanlık hizmetleri sunan firmalara başvuru yapmak, süreci takip açısından büyük kolaylık sağlıyor. Avustralya vizesi için Okyanus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’dan hizmet alabilir, profesyonel bir uluslararası standartlara uygun vize süreci takibi için okyanusedu ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Avusturalya öğrenci vizesi için gerekli belgeler;

 • Elçiliğin talep ettiği süre ve geçerlilik tarihine sahip pasaport (Eğitim başlangıç tarihi itibarı ile en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Okul kayıt belgesi (eCOE letter)
 • Elçiliğin istediği formatta öğrenci belgesi
 • Tam vukuatlı ve barkodlu nüfus kayıt örneği
 • Arşivli Sabıka kaydı
 • 18 yaş altı için her iki ebeveynden onaylı muvafakatname
 • İngilizce CV
 • Diplama ve Transcript
 • Varsa daha önce alınan İngilizce eğitimlerinin belgeleri
 • Sponsor veya aile fertlerine ait tapu, ruhsat veya kira geliri fotokopileri.
 • Banka onaylı hesap hareket dökümü.
 • Sponsor veya ebeveynlerin banka hesap bakiyeleri ve hesap detayları.

Başvurular danışmanlık firması tarafından yapılmakta olup, istenen evrakların danışmanlık firmasına iletilmesi gerekir. Avustralya vize ve pasaport işlemleri danışmanlık firmaları tarafından takip edilmektedir.

Yurtdışı eğitiminin en önemli basamaklarından biri de konaklamadır. Avustralya, üniversite eğitimi almayı planlayanlar için ideal konaklama yerleri ile öğrencilerin en önemli ihtiyaçlarından birine en etkili şekilde cevap veriyor. Hem konforlu ve güvenli hem de ekonomik konaklama seçenekleri ile bütçe doğrultusunda alternatifler sunuyor.

Yurt ve Öğrenci Apartı

Yurt ve öğrenci apartları Avustralya’da en çok tercih edilen konaklama şeklidir. Öğrenciler okula yakınlığı sebebiyle yurt ve öğrenci apartlarını tercih etmektedir. İsteğe göre tek kişilik veya birkaç kişilik oda seçeneklerinden faydalanabilirler. Dışarıdan yiyeceklerini alan öğrenciler damak zevkine göre mutfakta yemeğini yapabilmekte, kampüsün öğrencilere sunduğu tüm sosyal ve kültürel aktivitelerden faydalanabilmektedir.

Kiralık Ev

Kiralık evler ise öğrencilerin şehre alıştıktan sonra tercih ettikleri konaklama tipidir. Arkadaşı ile ev tutan öğrencilerin sayısı da oldukça fazladır. Kiralık ev ve kiralık oda seçenekleri öğrencilerin bütçelerine göre değişen fiyatlarla sunulan bir konaklama hizmetidir.

Hotel Tipi Konaklama

Okula yakın mesafede ve tek kişilik bir konaklama için hotel tipi konaklama tercih ediliyor. Hotellerde mutfak araçları ve çamaşır makinesi gibi eşyalar ortak kullanılıyor. Yurtlara göre daha az oda ve öğrencinin bulunduğu bir konaklama alternatifi olarak tercih ediliyor.

Aile Yanı Konaklama

İngilizce öğrenirken bir taraftan da pratik yapmak isteyenlerin tercihi olan aile yanı konaklama, Avustralya’ya daha hızlı ve sağlıklı bir uyum için tercih ediliyor. Okula yakınlığı, temiz yaşam alanları ve konforu ile aile yanı konaklama yarım pansiyon bir konaklama şekli olarak ekonomik fiyatları ile seçenekler arasında yer alıyor.

Dünyanın 13. büyük ekonomisine sahip olan Avustralya, yaşam koşullarıyla; dünyaca saygın olarak kabul gören bir ülkedir. Müreffeh yaşam kalitesi, sahip olduğu değerler ve kültürel birikimi ile sosyal yaşam biçimiyle dikkatleri üzerine çekmektedir.

Kazanca göre, yaşam oldukça ucuzdur. Toplu taşıma, market giderleri, konaklama ücretleri ile Avustralya üniversite fiyatları yaşamın ucuz olmasından dolayı, öğrencilere yük olmamaktadır. Avustralya üniversite bursları da, öğrencilere destek olmaktadır. Avustralya, bu yönleriyle; öğrenciler için oldukça ideal bir ülkedir.

Yaşam Maliyeti

Bir öğrenci için Avustralya’da yaşam maliyeti ortalama aylık 1.250 A$ ile 1.500 A$ arasıdır. Özellikle çalışan bir öğrenci için fiyatlar son derece makul olup bir taraftan dil eğitimi alırken diğer taraftan tatilin ve eğlencenin tadını çıkarmak düşünüldüğünden çok daha az masraflıdır.

Konaklama Giderleri

Sydney ve Melbourne üniversitelerinde konaklama fiyatları diğer seçeneklere göre biraz daha yüksektir. Mobilyalar, faturalar ve haftalık temizlik ücretleri fiyata dahildir. Girişte depozito ve kayıt ücreti alınır, kayıt ücreti iade edilmez.

Kampüs dışı konaklama fiyatları ise hotel, kiralık ev ve aile yanı konaklama olup fiyatlar konaklama şekline göre değişir.

Haftada 20 saat çalışma izni olan öğrenciler Avustralya’da yaşam maliyetleri olarak ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmekte, kazanca göre giderlerin çok daha ucuz olduğu ülkede rahat ve konforlu bir eğitim süreci geçirmektedir.

Ulaşım

Avustralya’da en çok kullanılan ulaşım şekli toplu taşıma araçlarıdır. Şehirlerin düzensiz bir şekilde dağıldığı ülkede toplu taşıma araçları yoğun kullanılıyor. Öğrenciler için toplu taşıma araçlarında indirim uygulanıyor. Okuldan alınan öğrenci kartı ile tüm öğrenciler bu indirimden faydalanıyor. Kontör sistemi ile çalışan bireysel kartlara seyahat edilen bölgeye göre dönemsel olarak kontör yükleniyor.

Gıda Maliyetleri

Öğrenciler için oldukça fazla cafe, restoran ve alışveriş merkezinin bulunduğu ülkede yeme içme maliyetleri tercih edilen yere göre değişiyor. Eğlence hayatı için harcanan rakamlar da yine mekana göre değişiklik gösteriyor. Birçok bar ve restoranda öğrenci günleri ve öğrenci indirimleri uygulandığından, oldukça ekonomik fiyatlarla öğrenciler gıda ihtiyacını karşılıyor.

Nerelerde Çalışabilirim ve Nasıl İş Bulabilirim?

Avustralya, bir taraftan dil eğitimi alırken diğer taraftan part-time çalışarak İngilizce öğrenilen tek ülkedir. Eğitim süresine ve eğitim türüne bakılmaksızın çalışma izni veren tek ülke olarak bir taraftan yabancı dil eğitimi alınmakta, diğer taraftan çalışarak para kazanılırken bol-bol İngilizce pratik yapılmaktadır. Diğer ülkelere göre birçok avantaja sahip olan Avustralya’da öğrenciler daha çok coffe shop, cafe ve restoranlarda çalışır. Kahve konusunda hassas olan Avusturya halkı, kahvesini iyi yapacak bir barista için oldukça iyi ücretler öder.

Avustralya’da iş bulma imkanı oldukça fazladır. Saat ücreti ile çalışan öğrenciler cafe ve restoran yanında bahçe ve ev işleri ile de iyi paralar kazanmaktadır. Güleryüzlü ve samimi halkı sayesinde bir taraftan çalışıp diğer taraftan İngilizce pratik yapabilmektedir. Avustralya çalışma imkanı bakımından çok fazla tercih edilmektedir.

Okyanus Yurdışı Eğitim Danışmanlığı olarak öğrencilere ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Şubelerimiz, İstanbul (Head Office), Avustralya ve İngiltere’de olup yurt dışında eğitim almış tecrübeli danışmanlarımızla profesyonel bir hizmet sunuyoruz. Eğitim süresi boyunca kesintisiz ve ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilir, aklınıza takılan tüm sorularda yardımcı olacak ekibimize danışabilirsiniz.

Suç oranı düşük, yaşam standartları yüksek, eşsiz doğası ve denizi denildiğinde ilk akla gelen Avustralya’da kaliteli ve ekonomik üniversite eğitimi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Okyanus Yurtdışı Eğitim ile Avustralya’ya üniversite eğitimi almaya gidebilir, hem çalışıp hem dil öğrenmenin yanında farklı kültürleri tanıyarak hayata bir adım önde başlayabilirsiniz. Dünya çapında kariyer fırsatı yakalamak ve İngilizceyi yerinde öğrenerek kariyerinize yön vermek istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Eğitim Danışmanı