Enter your keyword

Work And Study İrlanda

Work And Study İrlanda programı

Work and Study programına katılmak isteyen öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biri de İrlanda. Work and study İrlanda programi ile öğrenciler, İrlanda ülkesinde hem dil eğitimleri alarak hem de çalışma deneyimli yaşıyorlar.

Özellikle İrlanda’nın sahip olduğu kaliteli eğitim veren okulları ile ülkenin yaygın olarak İngilizce dili konuşması, Work and Study programı için İrlanda’nın tercih edilmesindeki sebepler arasında yer alıyor. İrlanda hükümeti dil eğitimi için ülkeye gelen öğrencilere çalışma fırsatı sunuyor. Bunun içi belirli şartlar yer alıyor.

Bu şartları yerine getirerek çalışma fırsatlarından faydalanılabilir ve yaşam maliyeti kolayca karşılanabilir. İrlanda Work and Study programı ile dil eğitimi alan öğrenciler, geri kalan zamanlarını part – time olarak çalışarak gelir elde edebiliyor.

Bunun için de hükümet tarafından belirli kurallar belirlenmiştir. Bu kuralların başında, en az 25 haftalık dil kursa kayıt olma şartı yer alıyor. 25 haftalık kursa kayıtlı olan öğrenciler haftada 20 saat çalışma imkanına sahip oluyor. Hem gelir elde edebiliyor hem de İngilizce dil bilgisini pratik yapabilme imkanına erişiyor.

Work and Study

İrlanda Work And Study Şartları

Work And Study İrlanda programı ile hem dil eğitimi alıp hem çalışmak isteyen kişiler öncelikli olarak en az 25 haftalık bir dil kursuna kayıt yaptırması gerekiyor. Bu programa katılan öğrencilere 8 aylık vize verilir.

İlk etapta 3 aylık vize verilir ve daha sonrası 5 aylık vize verilir. Haftalık en az 15 saat dil okuluna kayıt yaptırmak da gerekiyor.

Bunun için üniversite mezunu şartı yer almıyor. 18 yaş üzerinde yer alan herkes başvuru yapabilir. Başvuru sonrası nereden mezun olduğun uz ve hangi işler yaptığınız gibi konular da İrlanda hükümeti tarafından sorgulanıyor. Vize başvurusunun olumlu bir şekilde sonuçlanmasında etkin rol oynuyor.

İrlanda Hakkında

Kuzeybatı Avrupa ülkesi olan İrlanda, 4.9 milyon nüfusa sahiptir. Başkenti Dublin. Para birimi Euro Resmi dili İrlandaca ve İngilizce. İrlanda’da asgari ücret 1.656 Euro. İrlanda doğal güzellikleri, kültürü ve sanatı ile yaşanılabilir ülkelerden biridir. Başkenti Dublin, Avrupa’da en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir.

İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler de genellikle Dublin şehrini tercih ediyor. İrlanda aynı zamanda İngiltere’den sonra en çok İngilizce dili konuşulan ülkelerden biridir. Ülkede sosyal aktivite alanlarının fazlaca yer alması, dil öğrenimi açısından da olumlu etkiler yaratıyor. İnsanları oldukça sıcakkanlı ve eğlencelidir.

Bu açıdan dil seviyesini geliştirmek de mümkün. İrlanda’nın başlıca şehirleri ise; Galway, Cork, Limerick, Waterford, Belfast, Drogheda, Lisburn, Bray, Armagh, Newry, Kilkenny, Derry.

İrlanda, dünyada en çok çay tüketen bir ülkeler arasında yer alıyor. Eğlence sektörü oldukça gelişmiştir. Başkenti Dublin’de binlerce bar yer alıyor. Aynı zamanda Dublin şehri, Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip bir şehirdir.

Şehirde yer alan nüfusun yarısı 25 yaş altıdır. İrlanda dünyanın en büyük 20. adası olarak biliniyor. Türkiye ile saat farkı 2 saattir. İrlanda saati, Türkiye saatine göre geriden geliyor. Tarihi ve doğal güzellikleri ile birçok gezilecek yere sahiptir. Aran adaları, Moher kayalıkları, Grafton caddesi, Cashel kayası, Kinsale, Buntarry Kalesi ve Halk Parkı, Dİngle Yarımadası ve Vahşi Atlantik Yolu, Aziz Stephen Yeşili, Dublin Müzesi gezilecek yerleri arasında yer alıyor.

WORK AND STUDY İRLANDA

Neden İrlanda’da Work And Study?

Work and Study İrlanda programını tercih ettiğinizde birçok avantaja da sahip oluyorsunuz. İrlanda dil eğitimi için gidilebilecek en güzel ülkelerden bir tanesidir. İrlanda ülkesinde dil eğitimi alarak şu avantajlardan yararlanabilirsiniz;

 • Haftada 20 saat part-time çalışma imkanı,
 • 25 haftalık eğitim için kayıt yaptırıldığı zaman, 2 defa daha 25’er hafta vize uzatma imkanı,
 • İrlanda’da saatlik asgari ücret  10.50 Euro.
 • Work and Study programı ile 6 ay dil eğitimi, part-time ve full-time çalışma imkanı.
 • Genellikle İngilizce dili konuşulması nedeni ile, dil seviyesini hızlı bir şekilde yükseltme imkanı.
 • Yaşam maliyetlerinin düşük olması,
 • Eğitim sonrası belirli süre iş arama ve kalma imkanı,

İrlanda Work and Study programı için İrlanda ülkesini tercih ederek aynı zamanda elde ettiğiniz gelirleri birikim yapabilir, Türkiye’de yatırım yapma imkanı da elde edersiniz. Para biriminin Euro olması birikim açısından da avantaj sağlıyor.

Ülkede düzenlenen birçok festival ve eğlencelere de katılarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Sıcakkanlı insanları ile İngilizce konuşarak dil seviyenizi de rahatça geliştirebilirsiniz. İrlanda aynı zamanda son derece güvenli olan bir ülkedir.

İrlanda Hükümeti insanlara güvenli bir yaşam imkanı sunuyor. El değmemiş doğası, tarihi kültürü ile insanı kendine hayran bırakan ülkelerden biridir. Sosyal yaşamı da yer alıyor. Öğrenciler İrlanda dil okulları ile aldıkları dil eğitimlerini, sosyal yaşam sayesinde pratik yapabiliyor. Yaşam maliyetleri de diğer ülkelere göre oldukça uygundur. Hem eğitim alıp hem de eğitim ve yaşam giderlerini karşılamak mümkün.

Work And Study İrlanda Fiyatları

İrlanda’da Work and Study programı fiyatları bulunduğu şehre, okula, eğitim kalitesine göre farklılık gösteriyor. Bazı şehrinde fiyatlar çok yüksek olabildiği gibi, bazı şehirlerinde de düşük olabiliyor.

İrlanda dil okulu fiyatları 2022 ortalama olarak 2.500 Euro ile 3.500 Euro arasında değişiyor. Eğitim ücretlerinin yanı sıra yaşam maliyetleri de yer alıyor. Eğitim süresi boyunca konaklama, yeme – içme ve diğer maliyetler bulunuyor. İrlanda ülkesi yaşam maliyetleri açısından da oldukça uygun olan ülkelerden birisidir.

İrlanda’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İrlanda Work and Study programına katılan öğrencilerin çalışması için çalışma izni alması gerekiyor. Bunun için öğrencilerin GNIB kartı sahibi olması gerekir. Bu karta başvurarak hem eğitim alıp hem de çalışma imkanına sahip olabilirler.

İrlanda Work and Study ücretleri olarak GNIB kartının başvuru ücreti ise 300 Euro. Göçmenlik bürosundan online bir şekilde randevu alarak GNIB kart sahibi olunabilir. İrlanda Hükümeti 33 haftalık olarak vize veriyor.

25 haftalık sürede part – time olarak maksimum 20 saat İrlanda’da part-time çalışma izni yer alıyor. Kalan 8 haftada ise İrlanda’da full-time çalışma izni olarak haftalık 40 saat çalışma iznine sahip olunuyor. Aynı zamanda banka hesabı da açılması gerekir.

WORK & STUDY İRLANDA

İrlanda’da Çalışma ve İş Olanakları

İrlanda’da Work & Study programı için İrlanda’yı tercih eden öğrenciler genellikle cafe, restoran, market gibi yerlerde çalışıyor. Aynı zamanda kuryelik yapan kişilerde yer alıyor.

Dil seviyesi yeterli düzeyde olan kişiler ise ofis, eğitim kurumları, otel gibi yerlerde de çalışabiliyor. Öğrenciler bulundukları şehirdeki iş yerleri ile görüşme sağlayarak çalışabilirler. Öğrenciler eğitim gördüğü günlerde part – time olarak çalışılabildiği gibi, tatil günlerinde de tam zamanlı olarak çalışabiliyorlar.

Work And Study İrlanda Proğramı İle Ne Kadar Kazanırım?

İrlanda’da asgari ücret saatlik 10.50 Euro. 25 hafta dil eğitimi alan bir öğrenci haftalık 20 saat İrlanda’da öğrenci çalışma izni ile çalışabiliyor. Aynı zamanda işyerlerinin ödeyeceği ücretler kişinin yaşı, eğitim düzeyi, dil bilgisine göre de farklılık gösterecektir. Saatlik ücreti 10.50 Euro olan bir iş yerinde çalıştığınızı varsayarsak, haftalık 20 saat çalışma ile 210 Euro kazanabilirsiniz.

Aylık olarak ise 800 Euro – 1000 Euro arasında kazanç sağlayabilirsiniz. Tatil dönemlerinde ise tam zamanlı çalışarak aylık 1600 Euro – 2000 Euro arası gelir elde etmeniz mümkün.

Work & Study İrlanda Vizesi Nasıl Alınır? Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

İrlanda ülkesinde dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin vizesi olması gerekir. İrlanda öğrenci vizesi başvurusu için gerekli evraklar hazırlanmalıdır. İrlanda hükümeti vize için istediği evraklar ise şunlardır;

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Neden başvuru yaptığınıza dair niyet mektubu,
 • Okul tarafından alınan kabul mektubu,
 • Öğrenim ücretini ödediğinize dair belge,
 • İngilizce dil bilgisi seviyenizi kanıtlayan belge,
 • Yaşam maliyetlerini karşılayabilmek için banka hesabında 7.000 Euro para olduğunu gösteren belge.
 • Diploma ve transkript,
 • Adli sicil kaydı,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Sağlık sigortası,
 • Vize ücreti olarak 100 Euro ödenmesi.

Gerekli evraklar hazırlanarak Work and Study İrlanda programı için başvuruda bulunulabilir. Öğrencilik hayatınızın sona ermesi ile birlikte aynı zamanda İrlanda Hükümeti belirli süre ile iş arama ve İrlanda’da kalmanıza imkan tanıyor.

Farklı eğitim sürelerine göre bu süre değişebiliyor. İrlanda’da üniversite okuyan bir öğrenci 1 yıl süre ile iş aramak için kalabiliyor.

Bu süre zarfında İrlanda’da yer alan firmalar ile görüşme sağlayarak iş bulabiliyor. İş bulduğu takdirde orda çalışma imkanı elde ediyorlar. Bu şekilde de İrlanda’da kalınabiliyor. İrlanda Hükümeti bu konuda öğrencilere imkanlar tanıyor.

İrlanda Work And Study Vizesi Nasıl Uzatılır?

Work and Study programına katılmak için İrlanda ülkesini tercih edenler, aynı zamanda vize uzatma imkanına da sahiptirler. Eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, yeni bir programa kayıt yaptırarak vize süresini uzatabilir. Bu vize uzatma işlemi 2 defa yapılabiliyor. Toplamda 2 yıla kadar vize uzatılabiliyor.

Work and Study İrlanda, work and study Avustralya ve work and study Malta programına katılmak isteyen öğrenciler Okyanus Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı firması ile iletişim kurabilir. Firmamız ücretsiz danışmanlık hizmeti de sağlıyor. Program ile ilgili her türlü bilgiye sahip olabilirsiniz.    

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Vize & Eğitim Danışmanı