Enter your keyword

post

Avustralya Turist Vizesi İçin Gereken Evraklar

Avustralya Turist Vizesi İçin Gereken Evraklar

Avustralya’ya turistik amaçlı ziyarette bulunacak olanlar, vize işlemlerini yapmak zorundadır. Avustralya turist vizesi başvurularında bulunacak olan kişilerin iş statülerine göre hazırlayacakları evrak türleri farklı olabiliyor.

Avustralya turist vizesi için gereken evraklar 2023 yılı için hangileri olduğu, ilgili kurumlar tarafından belirleniyor. Vize işlemleri için profesyonel hizmet aldığınızda, evraklarınızı eksiksiz hazırlayacak ve vize işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabileceksiniz. Evrak eksikliği, vize başvurusunun ret edilmesine neden olacaktır.

Avustralya Turist Vizesi Başvuru Evrakları

Avustralya turistik vizesi için başvuru yapacak olanlar, hangi evrakların istendiğini öğrendikten sonra randevu alır ve randevu gününü kadar tüm evraklarını hazırlamaya çalışır.

Avustralya turistik vize başvuru evrakları şunlardır:

 • En az 6 aylık geçerliliği olan bir pasaport,
 • Başvuru formu
 • Konsolosluğun istemiş olduğu ebatlarda biometrik fotoğraf,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 •  18 yaş altı çocuklar için her iki ebeveynden onaylı muavafakatname,
 • Finansal durum belgeleri,
 • Varsa Tapu, Araç Ruhsatı, diğer gelirlere dair belgeler ile kredi kartı ekstresi
 • Maaş ve Gelir Durumunu Gösterir Belgeler (Son 3 aylık maaş bordroları ve 3 aylık aktif banka hesap özeti),
 • İş Yeri Sahipleri İçin Vergi Levhası, Ticaret odası Kaydı,
 • Sponsor veya ebeveynlerin banka hesap bakiyeleri ve hesap detayları,
 • Meslekle ilgili belgeler,
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi,
 • Niyet Mektubu,
 • Seyahat palanı,

İstenen tüm belgelerin eksiksiz olması ve belirtilen kurallara göre doldurulması gerekiyor. Tüm belgeler hazırlandıktan sonra randevu günü evraklar teslim edilir ve vize onayı beklenir.

Turistik Vize İçin Avustralya Konsolosluğundan Randevu Almak

Avustralya vize başvurusu 2023 yılı için randevularınızı, Avustralya konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinden online başvuru yaparak alabiliyorsunuz. Turistik vize başvuruları için randevularınızı, Avustralya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinden de alabiliyorsunuz.

Randevu alındığında, evrak teslimine, başvuruda bulun kişinin gitmesi gerekiyor. Turistik vizeler için her başvurucunun parmak izi alınıyor ve bu işlemler, vize başvuru evrakları teslim edilirken yapılıyor.

Avustralya Ziyaretçi Vizesi Süreleri

Avustralya ziyaretçi vizesi – Avustralya subclass 600 vizesi ya da turist vizesi, kısa süreli iş seyahatleri için verilen vizelerdir. İş görüşmeleri, toplantılar, resmi heyet seyahatleri gibi ziyaretler için alınır. Aynı zamanda aile ziyareti vizesi olarak da talep edilebiliyor.

Avustralya subclass 600 yani turistik vizesi, kısa süreli vizelerdir ve 3 ay, 6 ay ya da 12 aya kadar verilebiliyor. Çalışma amacı olmayan, sadece turistik gezilerde bulunacak olan kişilere verilir. Ziyaretçi vizesi süresi içerisinde seyahatlerinizi yapabilirsiniz.

Avustralya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avustralya vize istiyor mu? Başvurular ne kadar zaman içerisinde sonuçlanır? Gibi sorular için Avustralya Konsolosluğu ya da yetkili acente firmalarının resmi siteleri ziyaret edilebilir. Avustralya, Türkiye’den gelecek olan kişilerden vize istiyor.

Turistik vize başvuruları için beyan edilen süre ortalama 6 haftadır. Yapılacak seyahat tarihlerine göre vize başvuruları yapılmalıdır. Vize başvurularında parmak izi verildikten sonraki 5 iş günü içerisinde sonuçlanabiliyor.

Bazı nedenlerden dolayı bu süre 1,5 – 2 ay bulabildiği için vize başvuru süresinin seyahatten önce yapılmadı gerekiyor. Vize başvuru evraklarınızı, yetkili merkezlere teslim ettikten sonra Konsolosluk tarafından onaylanan vizenizi yine evrak teslimi yaptığınız merkezden alıyorsunuz.

Avustralya Vize Başvuru Merkezleri Nerede?

Avustralya vize işlemleri için belirlenen başvuru merkezleri, İstanbul, Ankara ve Gaziantep illerinde bulunuyor. İkamet ettiğiniz ile göre yetkilendirilmiş ildeki vize başvuru merkezine başvurunuzu yapabiliyorsunuz.

Avustralya vize işlemleri için bölge ve ikamet ayrımı yapmadan kişilerin kendilerine yen yakın vize başvuru merkezleri üzerinden işlemlerini yapmalarını sağlıyor. Vize başvuru merkezlerine teslim edilen tüm evraklar, Avustralya Büyükelçiliği vize bölümü tarafından inceleniyor ve değerlendiriliyor.

Evraklar eksiksiz ve kişinin seyahati için herhangi bir engel yoksa vize işlemleri onaylanıyor. Online randevu alırken, hangi bölgedeki vize merkezinde işlem yapacağınızı seçiyorsunuz.

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya seyahatleri için ziyaret amacına bağlı olarak farklı vize başvuruları yapılabiliyor.

Peki, Avustralya turist vizesi nasıl alınır?

 • Avustralya Konsolosluğuna gitmeden online olarak randevu alınır,
 • Vize başvuru evrakları tamamlanır,
 • Vize başvuru merkezine randevu günü evraklar teslim edilir,
 • Vize ücreti ödenir,
 • Parmak izi verilir,

Bu işlemler, başvurunun tamamlanmasını sağlar ve vize onayının yapılmasını beklemenizi sağlar. Yoğunluk ya da evrak durumuna göre başvurular ortalama 2-6 hafta içerisinde sonuçlanır. Başvuru işlemleri vize merkezleri üzerinden yapılıyor. Başvuru şartlarını ve istenen evrak türlerini inceledikten sonra tüm işlemlerin eksiksiz yapılması gerekiyor.

Avustralya Turist Vizesi Almak Kolay Mı?

Avustralya, Türkiye vatandaşları için vize işlemlerinde zorluk çıkaran ve detaylı inceleme yapan ülkelerden birisidir. Avustralya turist vizesi kolay mı? Vize işlemlerinin kolay olabilmesi için istenilen tüm belgelerin güncel ve eksiksiz olması gerekiyor.

Avrupa ülkeleri için turistik vize taleplerinde işlemler vize merkezi üzerinden tamamlanırken, Avustralya vizesi için kişiler bazen konsolosluğa çağrılabiliyor. Vize işlemlerinin daha kolay yapılabilmesi için online başvuru sistemi kullanılıyor.

Online başvuru yaparken, hazırlamanız gereken evraklar ve dikkat etmeniz gereken işlem türleri gösteriliyor. Vize başvuruları için sunulan danışmanlık hizmetlerinden faydalananlar, herhangi bir zorlukla karşılaşmadan vizelerini alabiliyorlar.

Avustralya Turistik Vizesi En Fazla Ne Kadar Oluyor?

İş ya da farklı amaçlarla seyahat edecek olanlar, ziyaretçi vizesi almak zorundadır. Avustralya turist vizesi kaç yıllık veriliyor? Yapılan başvurularda belirtilen seyahat amaçlarına göre farklı sürelerde veriliyor. Turistik vizeler en fazla 1 yıllık olarak veriliyor.

Vize için belirlenen süreler, 3 ay, 6 ay, 12 ay olarak belirlenmiştir. Başvuru sırasında verilen evraklar arasında yer alan pasaport geçerlilik tarihine göre de vize süresi belirlenebiliyor.

Vize bitim tarihinden sonra en az 6 ay geçerlilik süresinin bulunması gerekiyor. Uzun süreli turistik vize başvurularını yapacak olanlar, pasaport sürelerine dikkat etmeli ve mümkünse yeni pasaport almalıdır.

Avustralya Vize Ücretleri

Avustralya Büyükelçiliği, her yıl vize ücretlerini güncelliyor ve resmi sitesinde yayınlayarak, bu ücretler üzerinden işlemlerin yapılmasını sağlıyor. 2023 Avustralya turist vizesi başvuru ücreti 1 Temmuz itibari ile190 AUD olarak belirlenmiştir.

Vize ücret tablosunda yer alan ücret bilgileri şöyledir:

 • Turistik vize harç ücreti 190 AUD,
 • Ticari vize 190 AUD,
 • Aile ziyareti vizesi 190 AUD,
 • Kısa süreli öğrenci vizesi 190 AUD,
 • Uzun süreli öğrenci vizesi 710 AUD,

Turistik vize ve diğer vize işlemleri için danışmanlık ücret bedeli de 150 $ olarak belirlenmiştir. Vize merkezi resmi web sitesinde güncel ücret bilgileri tüm detayı ile gösteriliyor. Vize başvuru işlemleri için randevular ücretsiz olarak alınıyor. Vize harç ücretleri, evrak teslimi yapılırken vize merkezine ödeniyor.

Avustralya Turist VizeSİ Alabilmek İçin Bankada Ne Kadar Para Olmalı?

Avustralya vizesi için hesapta ne kadar para olmalı? Talep edilen vize türüne göre hem başvuru evrakları, hem vize harcı hem de bankada olması gereken para miktarı farklı olabiliyor. Avustralya turistik vizesi başvurusunda bulunacak olanlar, banka hesaplarının son 3 aylık hesap özetini sunmalıdır. Kişinin şahsi banka hesabı aktif olmalı ve hesabında en az 30,000 TL para bulunmalıdır.

Hesap özeti belgesi, bankadan ıslak imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır. Aynı zamanda bankanın imza sirküleri, hesap özeti belgesi ile birlikte sunulmalıdır. Talep edilecek olan vize türüne göre bankada olması gereken en az miktar istenilen evraklar bölümünde gösteriliyor ve kişiler hesaplarını ona göre oluşturabiliyor.

Avustralya Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Avustralya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istiyor ve kişilerin yapacakları seyahat tarihlerine göre önceden vize başvurularında bulunmaları gerektiğini belirtiyor. Avustralya vizesi kaç günde çıkar sorusu için vize merkezi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Avustralya vize başvuruları normal şartlarda 15 iş günü içerisinde onaylanıyor. İlk kez vize başvurusunda bulunan kişilerin araştırma işlemleri biraz uzun sürebiliyor ve 15 iş gününden daha uzun sürede onaylanabiliyor.

Evrak eksikliği ya da tatil dönemlerine göre bu süre 1,5 – 2 aya kadar uzayabiliyor. Vize başvurularında parmak izi alınıyor ve parmak izi alındıktan sonrası 10 iş gününde de vize başvuruları sonuçlanabiliyor. Kısa sürede sonuçlanabilmesi için evrak eksikliğinin olmaması gerekiyor.

Avustralya Turist Vizesi Ret Sebepleri

Avustralya turistik vizesi için başvuru yapanların bazıları ret alabiliyor. Avustralya vize reddi nedenlerinin neler olduğu açıklanıyor ve başvurucuların bu hususlara dikkat etmesi isteniyor.

Vize reddine neden olan sebeplerden bazıları şunlardır:

 • Başvuru formunun eksik ve yanlış doldurulması,
 • Pasaport süresinin dolması ya da geçerlilik süresinin az olması,
 • Başvuru evraklarının vize türüne uygun olmaması,
 • Finansal durum bilgilerinin yetersizliği,
 • Güvenlik sorunları,

Avustralya turistik vize reddi, vize başvurusunun olumsuz olarak sonuçlanmasıdır. Vize reddine itiraz etmek isteyenler, dilekçe ile başvuru yapabiliyor. İtiraz edenlerin başvuruları, Avustralya Konsolosluğu tarafından inceleniyor ve sorunlar giderilmişse vize onayı verilebiliyor.

Turistik vizelerde, maddi durum yetersizliği ve seyahat sigortasının olmaması gibi nedenler doğrudan red nedeni olarak kabul ediliyor. İtiraz edenler, taleplerini destekleyici ve doğrulayıcı belgeleri eklemek zorundadır.

Vize Danışmanlık Hizmetleri

Avustralya vize başvurularında sorunların yaşanmaması için hizmet deneyimi olan firma ve kişilerden danışmanlık hizmeti almalısınız. Ücretsiz danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilmek için araştırma yapmalısınız. Avustralya turistik vizesi için sunulan danışmanlık hizmetleri, yıllık tarifeye göre ücretli olarak sunulur.

Vize ücret tarifesi listesinde, turistik ve kısa süreli eğitim vizeleri için 150 $ danışmanlık bedeli alınıyor. Vize türlerine ve vizelerin geçerlilik sürelerine göre hem vize harcı hem de danışmanlık ücretleri değişiyor. Vize merkezi tarafından sunulan hizmetler, vize alınacak ülkelere göre de değişiklik gösteriyor.

Vize Davetiye Mektupları

Avustralya vize işlemlerini kolaylaştıran ve gerekli olan evraklardan birisi, davetiye mektubudur. Turist ya da farklı amaçlar için Avustralya’ya gidecek olanlar, davet eden kişi tarafından gönderilen evrakları, başvuru evrakları ile birlikte sunmalıdır. Davet eden kişinin, adres ve iletişim bilgilerini gösterir imzalı belge mail çıktısı olarak kullanılabiliyor.

Avustralya vatandaşı olan kişinin pasaport bilgisine ihtiyaç vardır. Vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat masrafları davet eden tarafından karşılanacaksa, son 3 aya ait gelir durum belgesi başvuru evraklarına eklenir.

Yurtdışı Eğitim Vize İşlemleri

Okyanus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı hizmetleri, birçok ülkede üniversite ya da dil eğitimleri almanıza yardımcı oluyor. Avustralya, yurtdışı dil okulları ve üniversite eğitimleri için seçenekler sunan ülkelerden birisidir. Türkiye’den Avustralya’ya dil, üniversite, yüksek lisans, doktora gibi eğitim programları için gidebilirsiniz.

Eğitim süresine göre vize alabilirsiniz. Kısa süreli ya da uzun süreli eğitim vizelerinizi, kaydınızı yaptırdığınız eğitim programına göre alabiliyorsunuz. Yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetleri, hem okul kayıtları hem de vize işlemlerinde sizlere yardımcı oluyor.

Avustralya Vize Mülakatları

Avustralya Büyükelçiliğinin vize departmanı, yapılan vize başvurularını değerlendirirken, başvuru evraklarının tümünü inceliyor. Turistik vize başvurusunda bulunanlar için mülakat uygulanmıyor.

Bazı durumlarda, başvurucu kişi telefonla aranarak bazı sorular sorulabiliyor ve detaylı bilgiler alınabiliyor. Vize başvurusunun kısa sürede sonuçlanmasını isteyenler, mülakat yapılabileceğini düşünerek, telefonunu ve e-posta adreslerini kontrol etmeli, gelen çağrılara cevap vermelidir.

Turistik vize haricindeki, eğitim, çalışma gibi vizeler için Avustralya Konsolosluğu tarafından telefon ile mülakatlar yapılabiliyor. Yapılan mülakatlarda başarılı olamayanların vize başvuruları ret edilebiliyor. Vize evraklarının tümünün belirlenen kurala göre hazırlanmış olması, vize işlemlerini her zaman kolaylaştırır.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Eğitim Danışmanı