Enter your keyword

post

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya; Güney Yarım Kürede yer alan ve Okyanusya kıtasının büyük bir bölümünü kaplayan bir ada ülkesidir. Her yıl Birleşmiş Milletlerce dünyanın en yaşanır 5 ülkesinden biri seçilen Avustralya; doğal güzellikleri, yüksek refah düzeyi ve tropikal iklimi ile yerli ve yabancı halkın yaşamaktan keyif aldığı bir ülkedir. Başkenti Canberra olan Avustralya’nın; en büyük ve en bilinen şehri ise Sidney’dir. Yaklaşık 20 milyon nüfusa sahip olan Ülkenin resmi dili İngilizce’dir.

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya’ya seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşlarının; Avustralya vizesi işlemleri için Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk bölümüne başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ziyaret sebebiniz; ticaret yapmak, yatırım yapmak, eğitim görmek veya turistik seyahat olabilir. Avustralya vizesine başvuruda bulunmak için konsolosluğun belirtmiş olduğu yükümlüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Vize başvurusunu tahmini seyahat tarihinizden yaklaşık 1 ay önce yapmanız gerekmektedir. Başvuruları bizzat yapabildiğiniz gibi yetkili seyahat acentaları aracılığı ile de başvurular kabul edilmektedir. Avustralya vizesi online olarak alınan bir vize türüdür.

Avustralya Vize Ücreti

Avustralya’ya seyahat edeceklerin gidiş amaçlarına göre başvuruda bulunabilecekleri çok farklı vize çeşitleri bulunmaktadır. Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk biriminin belirlediği Avustralya vize Çeşitlerinden bazıları şunlardır:

Avustralya Turist Vizeleri,

Avustralya Öğrenci Vizesi,

Avustralya Sponsorlu Aile Ziyareti Vizeleri,

Avustralya İş Ziyareti Vizeleri,

Avustralya Evlilik Vizeleri,

Avustralya Çalışma ve Tatil Vizeleri,

Avustralya Tıbbi Tedavi Amaçlı Vizesi,

Avustralya Transit Geçiş Vizeleri,

Avustralya Geçici Çalışma Vizeleri,

Avustralya E-ziyaretçi Vizeleri,

Avustralya Gemici Vizeleri.

Bu vize çeşitlerinden en çok talep edilenler; Avustralya İş Ziyareti Vizesi, Avustralya Turist Vizesi ve Avustralya Sponsorlu Aile Ziyareti Vizeleri olup 2020 Avustralya vize ücreti 145 AUD’dır. Avustralya vize başvuru ücreti; Avustralya Konsolosluğu’nun evrakları teslim almasının ardından gişeye ödenebilmekte veya kredi kartı ile elektronik ortamda tahsil edilebilmektedir.

 

Avusturya Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Avustralya Vizesi’ne başvuruda bulunmak için Avustralya Büyükelçiliğinin resmi web sitesinde bulunan başvuru formunun İngilizce olarak eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Seyahat edilme nedenine ilişkin evrakların sisteme yüklenmesinin ardından; başvurunuz onay kodu sisteme alınmış olmaktadır. Ardından gerekli evraklar dosyalanarak; Avustralya Konsolosluğu’na iletilmelidir. Başvurular kişinin kendi tarafından veya seyahat acentaları aracılığı ile yapılmaktadır.

Avustralya vizesi

Avustralya vizesi

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya’da dil eğitimi almak veya Avustralya’da üniversite okumak istiyorsanız Avustralya vizesi almanız gerekmektedir. Avustralya öğrenci vizesine; orada bulunan bir eğitim kurumuna kabul edilmiş ve kayıt yaptırmış 6 yaşından büyük kişiler başvuruda bulunabilmektedir. Yurtdışı eğitim adına 5 yıl boyunca öğrenim görebilen öğrenciler için başvuru koşullarından biri de İngilizce dil yeterliliğinin de kanıtlanmış olması gerekmektedir. Avustralya Öğrenci Vizesi 620 AUD olup ayrıca 74 TL’de diğer işlemler için ödenmektedir.

 

Avustralya Öğrenci Vizesi başvurusu için gerekli evraklar ise;

– Elçiliğin talep ettiği süre ve geçerlilik tarihine sahip pasaport (Eğitim başlangıç tarihi itibarı ile en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır)

Avustralya dil okullarından veya üniversitelerden alınan öğrenci kabul belgesi

– 2 adet biyometrik fotoğraf

– Elçiliğin istediği formatta öğrenci belgesi

– Tam vukuatlı ve barkodlu nüfus kayıt örneği

– Arşivli Sabıka kaydı

– 18 yaş altı için her iki ebeveynden onaylı muvafakatname

– İngilizce CV

– Diplama ve Transcript

– Varsa daha önce alınan İngilizce eğitimlerinin belgeleri

– Sponsor veya aile fertlerine ait tapu, ruhsat veya kira geliri fotokopileri.

– Banka onaylı hesap hareket dökümü.

– Sponsor veya ebeveynlerin banka hesap bakiyeleri ve hesap detayları.

 

Avustralya Turistik Vize

Avustralya konsolosluğuna turistik vize için başvuru yapılmadan önce telefonla randevu alınması gerekmektedir.

Turistik Vize Başvuru Evrakları;

İngilizce ve eksiksiz olarak doldurulmuş başvuru evrakı,

Randevu alımının ardından, vize ücretinin ödenmesi,

En az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport ve varsa eski pasaportlar

2 Adet biyometrik fotoğraf

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Maaş ve Gelir Durumunu Gösterir Belgeler (Son 3 aylık maaş bordroları ve 3 aylık aktif banka hesap özeti)

Mesleki Durumu Gösterir Belgeler ( SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi)

Varsa Tapu, Araç Ruhsatı, diğer gelirlere dair belgeler ile kredi kartı ekstresi

İş Yeri Sahipleri İçin Vergi Levhası, Ticaret odası Kaydı.

Turistik vize başvurusunun online olarak yapılmasının ardından; vize kaydınızın yapıldığına dair bilgilendirme maili gelmektedir. Bu aşamadan sonra İstanbul, Ankara ve Gaziantep’te bulunan başvuru merkezlerine giderek parmak izi verilmesi gerekmektedir. Başvurunun tamamlanabilmesi için parmak izi verilmesi zorunlu bir uygulama olup başvuru yapan kişinin şahsen gitmesi gerekmektedir.

Ayrıca devlet memurları ve bir meslek grubuna mensup kişilerin; mesleki kimlik kartlarının ya da oda kayıtlarının ibraz edilmesi gerekmektedir.

Banka hesap bilgilerinizin son 3 aya ait olması ve aktif olmasının dışında; hesap bakiyenizde en az 5000 TL bulunması da Avustralya Vizesi alınması için gerekli koşullardan biridir.

Avusturya turistik vizesine başvuruda bulunacak kişilerin emekli olması durumunda ise; başvuru evraklarının arasında son 3 aylık maaş dökümü ile emeklilik belgesi de yer almalıdır.

Parmak izi verilmesinin ardından 5 iş günü içerisinde çıkan turistik vize için; yine de seyahat tarihinizden 1 ay 2 ay önce başvuruda bulunmanız ise tavsiye edilmektedir.

 

Avustralya Vizesi Almak Zor Mu ve Kaç Gün Sürer?

Avustralya Vizesi almak için; Avustralya Büyükelçiliği Konsolosluk birimine seyahat etme amacı belirtilerek; istenilen evrakların dosya olarak verilmesi gerekmektedir. İstenilen koşullar yerine getirildiği takdirde 20 iş günü içerisinde vize işlemleri sonuçlandırılmaktadır.

 

Avustralya Vize Reddi

 Avustralya Konsolosluğu tarafından vizenizin reddedilmesi durumunda itiraz hakkınız bulunmamaktadır ve başvuru aşamasında ödenen ücretler iade edilmez. Vize başvurusunu tekrar etmek isterseniz, evrakların hazırlanması, online başvuru, randevu işlemleri gibi süreçlerin sil baştan yapılması gerekmektedir.

 

Avustralya’ya Yeşil Pasaport İle Gidilebilir Mi?

Hususi pasaport olarak da bilinen yeşil pasaport; hak sahiplerine bazı ülkelere vizesiz giriş imkanı tanımaktadır. Devlet memurlarına ve ailelerine belirli bir sürenin sonunda verilen yeşil pasaportun 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır.

Avustralya yeşil pasaport ile vizesiz gidilebilen ülkelerden biri değildir. Yeşil pasaport sahipleri de; Avustralya’ya gitmek için vize başvurusunda bulunmalı ve seyahat etme gerekçelerine bağlı olarak gerekli evrakları Avustralya Konsolosluğu’na vermeleri gerekmektedir.

Detalylı bilgi için resmi vize merkezini ziyaret et. Okyanus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı

Some Toughts (3)

  1. Cevapla

    […] bir eğitim almak ve aynı zamanda size uygun saatlerde çalışmak istiyorsanız, alacağınız Avustralya öğrenci vizesi buna uygun […]

  2. Cevapla

    […] seyahat etmek isteyen Türk Vatandaşlarının; Avustralya vizesi işlemleri için Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsolosluk birimine başvuruda bulunmaları […]

  3. Cevapla

    […] bir şekilde tamamlanmış olmasına dikkat etmek gereklidir. Uygun şekilde yapılacak bir Avustralya vizesi başvurusu işlemiyle bu konuda kısa bir süre içerisinde sonuç alınması mümkün […]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Eğitim Danışmanı