Enter your keyword

İRLANDA'DA EĞİTİM

Neden İrlanda'da Üniversite Eğitimi

irlandada üniversite

irlandada üniversite

İRLANDA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Avrupa’nın kuzey batısında yer alan İrlanda, Büyük Biritanya’nın batısında yer alıyor. Kültür olarak da İngiliz kültürü ile oldukça yakın özelliklere sahiptir. Uzun yıllar İngiltere’nin egemenliğinde kalmasının da kültürel etkileşimde rolü oldukça büyüktür. Teknolojiden ekonomiye kadar pek çok alanda adından söz ettiren ülke dil eğitimi için de tercih ediliyor.

Talebi artıran sebepler arasında ise okulların ve üniversitelerin MEI tarafından denetleniyor olmasıdır. Böylece uluslararası düzeyde öğrenciler pek çok hak kazanıyor. Özellikle ülkenin başkenti olan Dublin, dünyanın birçok yerinden gelen öğrencileri ağırlamaktadır.

İrlanda renkli kapılara sahip evleri ile bilinen bir ülkedir. Buna rağmen ülkedeki kolay yaşam imkanları öğrenciler için oldukça caziptir. Sadece yaşamın ekonomik olması değil eğitim giderlerinin de uygun maliyetlerde olması öğrenciler açısından talep edilirliği artırıyor. Eğitimin yanı sıra İrlanda’da yaşam da yabancıların kendini rahat hissetmesine yardımcı oluyor.

Binlerce yıllık bir kültür birikimine sahip ülkenin kendine has değerleri bulunuyor. Ülke yıllarca İngiltere kontrolünde kalsa da kültürü hala ayakta duruyor. Ülke sürekli kendini yenilerken ülke halkı da gelişimi destekleyen çalışmalar içerisinde sürekli yer alıyor. Son yıllarda turist ve öğrenci çekmesinde bu çalışmaları payı oldukça büyüktür. Özellikle eğitim alanındaki başarılı çalışmalar ülkeyi popüler bir eğitim merkezi haline getirmiştir.

NEDEN İRLANDA’DA EĞİTİM!

Doğal güzellikleri, tarihi, kültürü ve eğitim kalitesi ile İrlanda, üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyenlerin tercihidir. Etnik köken olarak karışık bir yapıda olmayışı, kendine has görünümü ve yaşam stili ile diğer Avrupa ülkelerinden ayrılır. İrlanda’da üniversite eğitimi alan öğrenciler, sunulan şartlar ve eğitim kalitesi olarak birçok avantaja sahiptir.

Resmi Dili İngilizce

İrlanda’nın resmi dili İngilizce olup, İngilizce aksansız ve en anlaşılır şekilde konuşulur. Özellikle başkent Dublin’de Amerikan aksanına yakın akıcı ve anlaşılır bir İngilizce konuşulmaktadır. Bu özelliği ile İrlanda’da iletişimde herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

Renkli Sosyal Yaşamı ve Sıcakkanlı İnsanları

Dünyanın en sevimli ve en iyi 10 ülkesi arasında olan İrlanda, konuksever ve sıcakkanlı halkı, renkli ve huzurlu sosyal yaşamı ile İrlanda’da üniversite okumak isteyenler için idealdir. Dünyanın en barışçıl ve en huzurlu 12. ülkesi seçilen İrlanda’da hırsızlık ve suç oranı çok azdır. Eğitim için huzurlu bir ortam son derece önemlidir. Gezmek ve eğlenmek için sunulan imkanlar ise oldukça fazladır.

Tarihi, Doğası ve Kültürü İle Büyüleyici Bir Ülkedir.

Doğal güzellikleri, ılıman havası, yemyeşil coğrafyası ve kendine has kültürü ile İrlanda adeta büyüleyici bir ülkedir. Avrupa’nın en büyü doğal parklarının birkaçı İrlanda’da bulunur. Giant’s Causeway ve Fermanagah Underground görülmeye değerdir.

Çalışma İzni

İrlanda’da eğitim alan öğrencilere haftada 20 saat yarı zamanlı çalışma imkanı tanınıyor. İrlanda’da yüksek lisans yapanlar, üniversite veya dil eğitimi alanlar aylık 800 € a varan ücretler kazanarak yaşam maliyetlerini karşılıyor.

Yüksek Eğitim Kalitesi

Kaliteli yüksek öğrenim sistemi olarak dünyada ilk 25 ülke arasında yer alan İrlanda, Avrupa’nın en iyi eğitim sistemi ile hizmet sunuyor. Yüksek öğrenim başarısı ve eğitim kalitesi ile Dünya Ticaret Örgütü Küresel Rekabet Edebilirlik Raporuna göre dünyada ilk 10 arasında yer alıyor. Avustralya ve Amerika’ya göre çok daha yakın bir ülke olan İrlanda’da üniversite eğitimi alan öğrenciler kariyerinde emin adımlarla yükselmenin fırsatını yakalıyor.

İrlandalılar Türkleri Seviyor: Türklerin az olduğu bir ülke olan İrlanda’da halk Türklere sempati duyuyor. Osmanlı padişahı Abdülmecit’in İrlanda’nın kıtlık çektiği dönemde yaptığı erzak yardımı hiçbir zaman unutulmuyor. Bu da İrlandalıların Türklere karşı büyük bir sempati beslemesinde önemli rol oynuyor. Hatta Drogheda futbol kulübü armasında ay yıldız bulunuyor. İrlanda’da yurtdışı eğitim almak isteyenler, Türklere sempati duyan bu ülkede son derece kaliteli ve huzurlu bir eğitim süreci geçiriyor.

İRLANDA’DA EĞİTİM SİSTEMİ

İrlanda’da üniversite okuyanlar; gerek yaşam şartları, gerekse eğitim kalitesiyle; verimli bir eğitim süreci geçirmektedir. YÖK tarafından kabul gören İrlanda üniversiteleri ile öğrenciler, eğitim sürecinden sonra sorunsuz olarak denklik alabilmektedir.

Eğitim şartları olarak İngiltere ile hemen-hemen aynı özelliklere sahip olan İrlanda, giriş sınavında başarı şartının aranmadığı bir ülkedir. Öğrenciler üniversiteye girmeden önce “A level” eğitim programına tabi tutulur. Sonrasında istediği bölümden üniversite eğitimine başlar. Foundation, yüksek lisans ve doktora olarak 3 tip eğitim bulunur. Türkler A Level eğitimine katılamadıkları için Foundation adı verilen ön hazırlık eğitiminden geçer. Foundation eğitimi için İngilizce dil seviyesinin iyi olması gerekir. Dil seviyesi düşük olanlara ayrıca bir İngilizce eğitimi verilir.

En iyi üniversitelerin yer aldığı ülkelerden biri olan İrlanda; “post-study visa” adı verilen eğitim sonrası vizesi, eğitim masraflarına önemli katkıları olan İrlanda’da burs fırsatları ve uygun yaşam koşulları ile öğrencilerin gözdesidir.

İRLANDA’NIN RENKLİ YAŞAMI

İrlanda renkli kapılara sahip evleri ile bilinen bir ülkedir. Buna rağmen ülkedeki kolay yaşam imkanları öğrenciler için oldukça caziptir. Sadece yaşamın ekonomik olması değil eğitim giderlerinin de uygun maliyetlerde olması öğrenciler açısından talep edilirliği artırıyor. Eğitimin yanı sıra İrlanda’da yaşam da yabancıların kendini rahat hissetmesine yardımcı oluyor.

Binlerce yıllık bir kültür birikimine sahip ülkenin kendine has değerleri bulunuyor. Ülke yıllarca İngiltere kontrolünde kalsa da kültürü hala ayakta duruyor. Ülke sürekli kendini yenilerken ülke halkı da gelişimi destekleyen çalışmalar içerisinde sürekli yer alıyor. Son yıllarda turist ve öğrenci çekmesinde bu çalışmaları payı oldukça büyüktür. Özellikle eğitim alanındaki başarılı çalışmalar ülkeyi popüler bir eğitim merkezi haline getirmiştir.

Sahip olduğu yaşam koşulları ile özellikle öğrenciler için mükemmel bir yer olan İrlanda, iklim şartları ve ekonomik rahatlığı ile öğrencileri cezbediyor. Diğer ülkelere göre çok daha rahat bir şekilde İrlanda vizesi alan öğrenciler, ulaşımdan konaklama ve okul masraflarına, ulaşımdan sosyal aktivite ve diğer ihtiyaçlara kadar maliyetleri rahat bir şekilde karşılıyor. Ortalama 8.000€-12.000€ bir masrafla karşılaşan öğrenciler, diğer ülkelere göre çok daha makul fiyatlarla kaliteli bir yurt dışı eğitimi alıyor. Öğrencilere uygulanan indirimler, uygun İrlanda okul fiyatları ve yarı zamanlı çalışmanın getirdiği avantajla öğrenciler çok rahat bir eğitim süreci geçiriyor. Yeme içme, ulaşım, konaklama, eğlence hayatı ve İrlanda üniversite fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Seçeceğiniz okula bağlı olarak konaklama alanı buna göre belirlenir. Bu konuda yurt ya da öğrenci evleri ile aile yanı seçenekleri yer almaktadır.

Aile yanı

Güvenli şekilde genel olarak bir ailenin yanında sabah ve akşam yemeği de dahil olmak üzere konaklama elde edebilmektedir. Mesafe olarak ise okul ile arasında 30 ila 45 dakika gibi bir süre bulunur. Toplu taşımalar üzerinden rahatlıkla okula gitmek mümkün.

Yurt

Tek kişilik ya da çok kişilik seçenekler dahilinde yurt üzerinden konaklama imkânı elde edilebilir. Bu konaklama tipinde yemek yoktur. Öğrenciler ortak mutfakta yemeklerini kendileri yapar. Lokasyon olarak ise genelde merkezi bir alanda yer alırlar.

Öğrenci evleri

Aynı okuldan ya da farklı okullardan öğrencilerin bir arada kalabildiği evlerdir. Mutfağı bulunmaktadır ve rahatlıkla yemek pişirilebilir. Ayrıca bu evlerin odalarında tek ya da iki kişi kalınabilmektedir.

İrlanda’nın dünyaca ünlü üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin İrlanda öğrenci vizesi çıkarmaları gerekiyor. Diğer ülkelere göre vize almanın çok daha kolay olduğu İrlanda vizesi için bizimle iletişime geçebilir, hayallerinizdeki yurt dışı eğitimini almak için ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

İrlanda öğrenci vizesi için gerekli belgeler;

– En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport.

– Pasaportun ilk sayfa fotokopisi.

– Son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf.

– İngilizce öğrenci belgesi ve İngilizce transkript.

– Mezun olunan okuldan alınan çıkış belgesi veya diploma.

– Vukuatlı nüfus kayıt örneği.

– Sağlık ve seyahat sigortası.

– Evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi.

– Daha önce gidilen dil kursları varsa kurs sertifikası.

– Askerlik tecil veya terhis belgesi (Erkek öğrenciler için)

– 18 yaş altı öğrenciler için ailelerinden alınan Muvafakat namenin aslı.

– Sponsor veya aile fertlerine ait tapu, ruhsat veya kira geliri fotokopileri.

– Son 6 aylık banka onaylı hesap hareket dökümü.

– Sponsor veya ebeveynlerin banka hesap bakiyeleri ve hesap detayları.

– Sponsor veya ebeveynler çalışıyorsa son 3 aya ait maaş bordroları, ne kadar süre çalıştığına dair yazı ve imza sirküleri.

İrlanda’ya vize başvurusu yaparken İrlanda Konsolosluğuna değil, konsolosluğun aracı kurumu olan VFS Global’e başvuru yapmanız gerekmektedir.

ÜCRETSİZ VİZE DESTEGĞİ

Okyanus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sadece vize başvurularınızı yapmanızda yardımcı olmakla kalmıyoruz. Aynı zamanda da eğitim almak istediğiniz okulların seçiminde de sizlere destek veriyoruz. Eğitim almak istediğiniz okullar hakkında sizinle detaylı bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bizler bu güne dek pek çok öğrencimizi ekonomik fiyat listeleri ile İrlanda’ya dil eğitimine gönderdik. Siz de onlardan biri olabilirsiniz.

İstanbul (Head Office), İngiltere ve Avustralya temsilcilikleri ile yurt dışı eğitim danışmanlık hizmeti sunan Okyanus Edu, alanında uzman ekibi ile aradığınız danışmanlık firmasıdır. Danışmanlarımızın tamamı yurt dışında eğitimlerini tamamlamış olup sektöre hakim uzmanlardır. Üniversite seçiminizden eğitim sürecine kadar her aşamada profesyonel bir destek almak için doğru adrestesiniz. Eğitim süresince kesintisiz ve ücretsiz eğitim danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilir, en gözde eğitim ülkesi olan İrlanda’da kaliteli, huzurlu ve konforlu bir yurt dışı eğitimi alabilirsiniz. Dünyanın en seçkin üniversitelerine sahip olan İrlanda’da lisans, yüksek lisans, doktora veya dile eğitimi almak istiyorsanız bizi arayın.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Eğitim Danışmanı