Enter your keyword

post

AVUSTRALYA’DA EĞİTİM SİSTEMİ VE KALİTESİ

AVUSTRALYA’DA EĞİTİM SİSTEMİ VE KALİTESİ

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin tercihleri arasında yer alan Avustralya’da eğitim sistemi ve kalitesi, ülkede henüz yabancı dil veya üniversite eğitimi almamış olan öğrenciler tarafından fazlasıyla merak edilen konulardan biridir. Avustralya sadece Türk öğrenciler tarafından değil, aynı zamanda dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan öğrenciler tarafından da yurtdışında eğitim amacıyla tercih edilen bir ülkedir.

Ülkenin eğitim yapısının yanı sıra sosyal ve ekonomik yapısının da cezbedici olması, ülkeyi yabancı öğrenciler için adeta bir cazibe merkezi haline getirmektedir. Avustralya eğitim sistemi, ekonomik ve sosyal yapısına dair merak ettiğiniz her şeyi, yazının devamında mercek altına aldık.

Avustralya’da Eğitim Sistemi

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu neredeyse tüm ülkelerde olduğu gibi, Avustralya’da eğitim sisteminin de farklı sınıflara ayrıldığını söyleyebiliriz. Eğitim okul öncesi süreçten başlamakta olup, en yüksek öğrenim seviyesi olan üniversiteye kadar devam etmektedir. Elbette bunun üzerinde doktora gibi daha akademik eğitimler de ülkenin eğitim yapısında yer alan şeylerden biridir.

Ülkenin eğitim sistemini, toplamda 5 ayrı grupta incelemek daha doğru olacaktır. Buna göre Avustralya’da eğitim sistemi aşamaları şu şekildedir;

 • İlk ve orta dereceli okullar
 • Yüksek öğrenime hazırlık okulları
 • ELICOS Kurumları
 • TAFE eğitimleri
 • Üniversite eğitimleri

Bunların dışında her ülkede olduğu gibi okul öncesi eğitim, Avustralya’da oldukça yaygın durumdadır. Bu okullar aidiyet bakımından Türkiye’de olduğu gibi, özel ve devlet eğitim kurumları olarak hizmet vermektedir. Bir özel okulda dahi sorumluluğun önemli bir kısmı devlete ait olup, devletin ilgili bakanlıkları yerli ve yabancı öğrencilerin en iyi eğitimleri alabilmesi için çalışma içerisindedir.

Ülkedeki özel üniversiteler dahil tüm üniversiteler, devletin finansmanı altında hizmet vermektedir. Devlet gerekli denetimleri yaparak, eğitim sisteminde gördüğü açıkların tespitiyle birlikte gerekli adımları atmak ve sorunları çözmek ile yükümlüdür. Bu yüzden Avustralya’da eğitim sistemi için, belirli bir standardın olduğunu ve bu standartların eğitim kalitesini artırdığını söylemek mümkün olacaktır.

Diğer detayları ile bu okullar hakkında daha geniş bir bilgi verecek olursak, aşağıdakilerden bahsetmemiz mümkündür.

İlköğretim Okulları

Ülkedeki çocuklar ilköğretim programlarına, zorunlu olmamakla birlikte okula hazırlık yılı ile başlamaktadırlar. Herhangi bir zorunluluk olmamasına karşın ülkede devlet ve toplum tarafından eğitime verilen değer nedeniyle, okul öncesi hazırlık programları bir hayli ilgi görmektedir.

Temel olarak kabul görecek ilköğretim okullarına hazırlık için verilen bu eğitimler sonucunda öğrenciler herhangi bir sınava tabi olmadığı gibi, eğitim sonunda diploma veya karne gibi belgelerde verilmemektedir. Öğrenciler okul öncesi hazırlığın dışında, 6 yıl boyunca da ilköğrenim kurumlarında eğitim görürler. Bu eğitim ardından ise yeniden 6 yıl olmak üzere, ortaöğretim kurumlarında almaları gereken bir eğitim bulunmaktadır.

Öğrenciler toplamda 12 yıl süren üniversite öncesi eğitimi aldıktan sonra TAFE yani mesleki bir eğitim ya da üniversite eğitimi alma hakkını elde ederler. 12 yıllık eğitim süreci tamamlanmaması halinde, öğrencilerin gerek mesleki veya gerekse normal yüksekokullarda eğitim görmeleri mümkün değildir.

Yükseköğrenime Hazırlık Okulları (Foundation)

Ülkede ilk ve orta öğrenimlerini tamamlayarak yükseköğrenime devam etmek isteyen kişilerin, Foundation olarak adlandırılan ve üniversiteye hazırlık olarak bilinen 1 yıllık eğitimlerini de tamamlamaları gerekir. Yani Türkiye’de olduğu gibi öğrencilerin lise eğitimlerinin ardından YKS sınavlarındaki başarıları sonrasında olduğu gibi, üniversiteye gitmeleri gibi bir sistem yoktur.

Üniversite okumayı planlayan her öğrenci, yükseköğrenime hazırlık okullarında mutlaka 1 yıl eğitim almalıdırlar. Bu 1 yıllık süreçte üniversite hayatına adapte olmak ve derslere daha iyi şartlarda geçiş sağlayarak, üniversitelerdeki başarı oranlarını artırmaktır. Bu 1 yıllık eğitimde öğrencilere verilecek dersler fen, işletme ve sözel gibi farklı kısımlardan oluşur. Öğrencinin almak istediği bölüm konularının ağırlıklı olduğu derslerin işlendiği hazırlık okulunda, öğrenciler hedeflerine uygun bir hazırlık süreci geçirirler.

Avustralya’da vize şartı olarak, derslerin en az olarak %80’lik kısmına katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Derslere devam zorunluluğu, üniversite vizesi için önemlidir.

ELICOS Kurumları

ELICOS Avustralya’da yabancı dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için hazırlanan bir program olarak öne çıkmaktadır. Türkçe anlamı Yabancı Öğrenciler için Yoğun İngilizce Dil Kursları olan ELICOS, açılım olarak da English Language Intensive Courses For Overseas Stundent kelimelerini ifade etmektedir.

ELICOS Avustralya’da İngilizce dil eğitimi almak için gelen öğrencilere, nitelikli eğitimin verildiği kurumlardır. Ülke genelinde 100’den fazla eğitim kalitesine onay verilmiş ELICOS okulları bulunmaktadır. ELICOS Derneği çatısı altında daha kapsamlı olarak faaliyet gösteren bu kuruluşlar, ülkede eğitim gören yabancı öğrencilerinin sorunlarını da bu dernek vasıtasıyla rahat bir şekilde devlet kanallarına iletebilmektedirler.

Bu programların süresi en az 4 hafta, en fazla ise 60 hafta olmaktadır. Victoria eyaleti dışında tüm ELICOS kurumlarının akreditasyonları, NEAS tarafından düzenlenir.

TAFE

TAFE Türkiye’de ki meslek okullarına benzer olsa da farklı içeriklere sahip bir eğitim sistemidir. Mesleki alanlarda eğitim veren kurumlar, farklı meslek dalları için öğrencinin tercihine göre önemli bir basamak anlamına gelir. Bu okullar sadece mesleki anlamda ilerlemek isteyen öğrenciler değil, aynı zamanda üniversitelere kolay geçiş yapmak isteyenler için de avantaj sunar.

Bu sistemde eğitim alan öğrencilerin, eğitim aldıkları meslek dalları ile ilgili teknolojinin son ürünlerinden yararlanarak eğitimlerine devam etmek gibi bazı avantajları bulunmaktadır. Bu okulların genelinin, ülkedeki üniversitelerin bir kısmı ile bağlantısı bulunmaktadır. Bazıları doğrudan üniversite kurumları altında eğitim vermekte ve öğrencilerin üniversiteye geçişlerinde kolaylıklar tanımaktadırlar.

TAFE programlarında eğitim alan öğrencilerin, üniversite geçişlerinde kredi transferi söz konusudur. Pratik bir uygulama zeminine sahip olan TAFE dersleri, üniversitelerde daha kolay eğitim almaya olanak tanır. Bu sistem için gerekli olan İngilizce, üniversite okullarına nazaran daha düşük seviyededir. Ayrıca TAFE eğitim sistemlerinde öğrencinin kabul görmesi, üniversitelere göre daha kolaydır.

Avustralya'da eğitim sistemi

Avustralya’da Üniversite Eğitimi

Ülkede üniversite eğitimi 3 yıl olup, öğrencinin tercihine göre bu süre 1 yıl daha uzatılabilmektedir. Uzatılan 1 yıllık süre, “Onur Yılı” olarak adlandırılır ve 4 yıllık üniversite okuyanlar da “Onur Öğrencisi” unvanı ile üniversiteyi bitirirler.

Normal üniversite eğitimi tamamlandıktan sonra isteyen öğrenciler yüksek lisans ve doktora eğitimleri görebilirler. Müfredat konusunda öğrencinin biraz daha serbest bırakıldığı Avustralya’da eğitim sistemi genel anlamda kalite düzeyi yüksektir. Ülkedeki üniversite ücretleri, seçilecek bölüme göre farklılıklar gösterir.

Devlet üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere, çeşitli kredi programları altında yardımcı olmaktadır. HECS yardımı olarak bilinen bu krediler, öğrencinin mezuniyetinden sonra iş bulduğunda ödenmesi gereken bir finansman kaynağıdır. Bu kredinin dışında tıpkı Türkiye’de olduğu gibi ülkede de burs imkanları bulunmaktadır.

Avustralya Eğitim Sistemi Hakkında Temel Bilgiler

 • Ülkede 6 ile 15 yaş arasındaki her çocuğun, eğitimlerine devam etmeleri mecburidir. Bu yaş sınırı Tazmanya bölgesinde, 16’dır.
 • Normal eğitimden önce okul öncesi eğitime dair bir zorunluluk bulunmasa da birçok aile çocuğunu okul öncesi eğitim için göndermektedir.
 • 6 yaşına gelen çocuklar ilkokula gitmek durumundadır. Ülkede ilkokul süresi 6 ile 7 yıl arasında değişmektedir.
 • Okullar Ocak ayının sonunda veya Şubat ayında başlamaktadır. Aralık ayında Hıristiyanların Noel bayramına yakınken eğitim sonlandırılır.
 • Öğrencilerin okuma ve yazma kabiliyetleri, her iki yılda bir defaya mahsus olmak üzere test edilmektedir.
 • Sabah ve öğle molasının bulunduğu okullar, bölgesine göre sabahları 8 ile 9 arasında başlamakta ve öğle sonunda 15.00 ile 16.00 arasında bitmektedir.
 • İngiliz eğitim sistemine yakın bir eğitim modeli bulunur.
 • Avustralya’da üniversite eğitimi alan ve mezun olan öğrencilerin diplomaları, Türkiye’de YÖK tarafından kabul edilmekte ve tüm dünyada da geçerli olmaktadır.
 • Yabancı öğrenciler tatil günlerinde tam gün, tatil günleri dışında da haftada 20 saatlik bir çalışma iznine sahiptirler. Ülkede çalışma izninizin aktif olabilmesi için, derslerin başlaması ve öğrenci vizesi almış olmanız gerekmektedir.

No Comments

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Eğitim Danışmanı