Enter your keyword

post

Öğrenciler İçin İrlanda’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Öğrenciler İçin İrlanda’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İrlanda’da eğitim görerek bir yandan da çalışıp eğitim masraflarını hafifletmek isteyen öğrencilerin cevap aradığı soruların başında, öğrenciler için İrlanda’da çalışma izni nasıl alınır? Sorusu gelmektedir.

Birçok öğrenci daha iyi bir kariyere sahip olmak için yurtdışında eğitim yapmayı tercih etse de bu eğitimin, ülkemiz şartlarına göre daha yüksek maliyetlerle alınması söz konusudur. Bunun için öğrenciler okurken çalışarak harçlıklarını çıkartmak veya daha rahat şartlarda eğitim almak için çalışmak istemektedir. İrlanda’da çalışma izni almak için, ülkedeki yabancı öğrencilerin belirli şartları taşıyor olmaları beklenenler arasındadır.

İrlanda’ya gitmek için Schengen vizesi geçerli değildir. Çünkü ülke, aslında İngiliz himayesindedir. Bu yüzden doğrudan İngiltere vizesi alarak Ülkeye gidebilir veya direkt olarak İrlanda vizesi alabilirsiniz.

Ülkenin resmi dili ‘Kelt’ olsa da ikinci resmi dil olarak İngilizce kullanılmaktadır. Dolayısıyla diğer yabancı öğrenciler ile anlaşmanın yollarından biri de İngilizce bilmektedir. Üniversite eğitimlerinin yanı sıra ülkede eğitim için tercih edilen dil, İngilizcedir. İngiltere himayesinde olması uzun yılların vermiş olduğu kültür transferi sayesinde, ülkede iyi derecede İngilizce bile insanların sayıca çokluğuna neden olmaktadır. Ayrıca bunun bir sonucu olarak da ülkede verilen İngilizce dil eğitimi, birçok ülkeye göre daha gelişmiş düzeydedir.

İrlanda’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Ülkede hem eğitim alıp hem çalışmak istiyorsanız, işe ilk önce vize almakla başlamanız gerekir. Her şartta ülkeye giriş için vize almanız gerekiyor olsa da 25 haftanın üzerinde alınacak vizeye sahip öğrenciler, ülkede belirli şartlara bağlı kalarak çalışma hakkı kazanabilmektedirler.

Vize almak için doğrudan işlemlerinizi kendiniz yapabileceğiniz gibi, hiçbir sorun yaşamamak ve ülkeye girişinizi geciktirmemek için, Okyanus Yurtdışı Eğitim Kurumları yardımıyla da vizenizi alabilirsiniz. Okyanus uzun zamandır bu alanda araştırmaların yanı sıra, bizzat deneyime dayalı tecrübelere de sahip olduğu için kısa sürede vize işlemlerinizin tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

İrlanda’ya ilk defa gidecekseniz çok giriş vize başvurusu yapmış olsanız da vizeler genellikle tek giriş vizesi verilmektedir. 25 haftanın üzerinde İrlanda öğrenci vizesi almak için, mutlaka tüm belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması ve verilen bilgilerin ise doğru olması gerekir. Aksi halde olası bir sorun yaşamanız mümkün olacağından, beklenmedik sorunlarla karşılaşıp gitmek istediğiniz sürede ülkeye gidememe riskine karşı işlemler erken başlatılmalıdır.

Vize başvurularının ortalama olarak sonuçlanması için 4 hafta kadar bir zaman geçtiği de mutlaka dikkate alınarak, başvurular bu süre hesaba katılarak yapılmalıdır. Aksi durumda mağduriyetinizin artması ve o sene için eğitim planınızı iptal etmeniz gerekebileceğini unutmayın.

İrlanda’da En Fazla 8 Ay Kalabilirsiniz

Ülkenin yasal şartları gereği, bir yabancı olarak eğitim alacak dahi olsanız ülkede en fazla 8 ay kalabilirsiniz. 12 haftalık eğitim planları için, bu yüzden uzun dönem vize başvurusu yapılması gerekiyor. Ancak henüz hiç İrlanda’ya gitmemiş biriyseniz, vizeniz üç aylık olarak verilecektir. Bunun için göçmenlik ofisine başvuru yaparak, vize sürenizi eğitim bitimine kadar uzatmanız söz konusu olacaktır. 25 haftalık bir eğitim programına dahil olmuşsanız, bu durumda vizenizi iki kez uzatmanız gerekecektir.

İrlanda’da Çalışma Süreci

En az 25 hafta için öğrenci vizesi almanız halinde, ülkede haftalık 20 saat çalışma hakkını elde edersiniz. Ülkede eğitim gören yabancı öğrencilerin çalışma izni alabilmeleri için sadece vize yeterli olmayıp, ayrıca Garda National Immigration Bureu başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bu başvurunun ardından eğitiminiz için oturma izninizi alarak, ülkede çeşitli analarda çalışabilirsiniz.

Tatil günleri tam gün eğitim günleri ise yarı zamanlı çalışma imkânı sunulan ülkede, para kazanabileceğiniz gibi insanlarla haşir neşir olmanın doğal bir sonucu olarak da muhteşem bir dil pratiği yapmış olursunuz.

Kafeler, oteller, turistik mekanlar, restoranlar ve daha birçok farklı sektörde kendinize iş bulup çalışabilirsiniz. Son değişikliklerin ardından ülkede eğitim gören öğrencilere, çalışma konusunda farklı avantajlar sunulmaya başlanmıştır. Bunlardan en önemlisi, eğitimlerini tamamlayan öğrenciler için ülkede iki yıllık daha çalışma iznin sağlanıyor olmasıdır.

İrlanda’da Okurken Ne Kadar Kazanabilirsiniz?

Ne kadar para kazanabileceğiniz, tamamen sizin çalışma durumunuza ve alacağınız ücrete bağlı olarak değişmektedir. Ülkede ortalama olarak saatlik çalışma ücreti, en az 9 Euro dolaylarındadır. Haftalık izin verilen 20 saatlik çalışmayı tamamlamanız halinde, 180 Euro para kazanabilirsiniz.

Diğer taraftan sömestr tatili gibi dönemlerde, haftada 40 saat çalışma hakkınız bulunmaktadır. Bu zaman dilimine denk gelmesi halinde, daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

irlanda'da eğitim almak

Öğrenciler İçin İrlanda’da İş İmkanları

Öğrenciler için İrlanda’da çalışma izni nasıl alınır? sorusunu cevaplandıktan sonra, birazda öğrenciler için iş imkanları neler bunlara değinelim. Ülkede çalışabileceğiniz alanlar, sadece rutin işletmeler ile sınırlı bulunmuyor. Dublin kentinde Microsoft, Twitter, Facebook, Google ve daha birçok dijital dünya devlerinin Avrupa merkezleri bulunuyor.

Kurumsal şirket bünyesinde de kendinize iş bulabilirsiniz. Çünkü bu dev şirketler, Türkçe bilen personele ihtiyaç duymaktadırlar. Anadilinizi burada avantaj olarak kullanarak, ülkede daha iyi şartlar altında çalışarak eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Ülkenin turist sayısının da yoğun olması sebebiyle, öğrenciler için iş imkanları bir hayli fazla oluyor. Saatlik ücretinize ek olarak bahşiş alma potansiyeli bulunan yerlerde çalışmanız, gelirinizin daha fazla olmasına etki edecektir.

İş bulmak için jobgalleries.com, irishjobs.ie, jobs.ie gibi internet sitelerini kullanarak, online başvurular yapabilir veya iş ilanlarına göz atabilirsiniz.

İrlanda Hakkında Genel Bilgiler

Ülkede eğitim almayı planlayanlar için, farklı özelliklerine de biraz yer verelim.

Yüzölçümü kadar nüfusu da küçük olan bu ülkenin bir ucundan diğer ucuna arabayla gitmek, sadece 5 saatinizi alır. 5 milyona yakın bir nüfusu ile yaklaşık olarak İzmir kadar olan bu ülkenin bir ada ülkesi olması nedeniyle, iklimi kış aylarında daha yumuşaktır.

Yaz aylarında serin olan İrlanda, kış aylarında ise ortalama +5 derece sıcaklığa sahip olup dondurucu soğuklar bulunmamaktadır. Genellikle yılın önemli bir kısmı yağış alan İrlanda’da, yoğun sisli günler görmek mümkündür.

Diğer yandan Türkiye’ye sadece 5 saatlik uçak yolculuğu mesafesinde olan ülkenin, iç ulaşımı da bir öğrenci için ideal fiyatlarla sağlanmaktadır. Sosyal yapısının gelişmiş olduğunu söylemek oldukça mümkündür. Yerli halkın yabancılara karşı cana yakın olması, yabancılık çekmeden eğitim alabilmenizi sağlar.

Eğlence kültürü, genel olarak Avrupai yabancı ülkelerde olduğu gibi gelişmiştir. Üniversite öğrencileri kendi aralarında birçok etkinlik düzenlerken, bizzat üniversite veya dil okulları yönetimleri de çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Farklı festivallerin yapıldığı ülkede yılın her mevsiminde, birçok eğlenceli aktiviteyi gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Okyanus Yurtdışı Eğitim Kurumları Her Zaman Yanınızda!

İrlanda’da yabancı dil veya üniversite eğitimi almak istiyorsanız, Okyanus Yurtdışı Eğitim Kurumları olarak size rehberlik etmeye hazırız. Daha uygun koşullarda daha kaliteli imkanlar ile eğitim alabileceğiniz birçok okul ile özel anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Eğitim maliyetlerinizi en aza düşürürken kaliteli eğitim alabileceğiniz bir ortamın size sunulması için, Okyanus olarak gerekli tüm çalışmaları resmi bir şekilde yürütmekteyiz. Alanında bu konuda deneyimli personelimiz ile ön danışmanlık hizmetlerini de sizlere ücretsiz vererek, ülke ve eğitim sistemi hakkındaki tüm soru ve sorunlarınızı cevaplamaya hazırız.

No Comments

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Vize & Eğitim Danışmanı