Enter your keyword

post

Malta’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

Malta’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

Malta’da üniversite eğitimi ile birlikte dil eğitiminin de uluslararası öneminin olması, Malta’da öğrenciler için çalışma izni koşullarını da daha merak edilir hale getirdi. Zira birçok öğrenci bu ülkedeki eğitim masraflarını karşılamak ve daha iyi koşullarda yaşam sürmek için, aldığı eğitimle birlikte çalışmak istemektedir.

Özellikle yurtdışında İngilizce eğitimi almak isteyenlerin başta ekonomik koşullar, eğitim kalitesi ve sosyal hayat nedeniyle tercih ettiği ülkelerden biri olan Malta, her geçen gün uluslararası bir eğitim merkezi haline gelmektedir.

Malta’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

Malta devleti tarafından yabancı öğrencilere sunulan çalışma imkânıyla birlikte, öğrenciler eğitimine katkı sağlamak için yarı zamanlı işlerde çalışmaya başlamıştır. Üstelik çalışma izninin verilmiş olması, ülkeyi öğrenciler için daha cazip hale getirmektedir. Malta yurtdışında eğitim alanında rakip ülkelerle rekabet edebilmek adına birçok adımı atmış, bunlardan biri de Malta’da eğitim almak isteyen öğrencilere verilen çalışma izni olmuştur.

Başta Malta dil okulları olmak üzere sektörle alakalı özel ve kamu kuruluşları, ülkeye daha fazla öğrenci gelmesi ve öğrencilerinin kalış süresinin artırılmasına yönelik yeni adımlar atmaya devam etmektedir.

Malta’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

Malta’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

Ülkede öğrencilerin çalışma izinleri, bazı koşullara tabi tutulmaktadır. Öğrencilerin ülkede çalışabilmeleri için, aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Çalışma izni ile ilgili önemli bilgiler ve şartlar, şu şekildedir.

 • Malta’da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için, Malta devleti öğrencilere izin konusunda kolaylık tanımakta ve izinlerini kendi ülkelerine dönmeden uzatma imkânı vermektedir.
 • Devlet aynı zamanda öğrenciler için eğitime kabul standartları yerine, ülkede ikamet izni tanımaktadır. Ülkede 1 seneden fazla kalacak kişilerin, yeni bir başvuruyla ikamet izinlerini uzatabilmelerine imkân tanınmaktadır.
 • Avrupa Birliği ülkesi dışında kalan ülkelerin vatandaşı olan öğrenciler, verilen çalışma izni ile haftalık 20 saat Malta’da çalışma izni hakkına sahiptirler.
 • Üniversite eğitimi alanlar için 4, Malta’da yabancı dil eğitimi alanlar için ise 2 yıl oturma izni imkânı tanınmaktadır. Bu süre zarfında tüm öğrenciler, yarı zamanlı çalışma hakkına sahip olmaktadır.
 • Çalışan öğrencilerin sosyal sigorta primi ödememeleri nedeniyle, hastanelerden ücretsiz faydalanması mümkün değildir.
 • Malta’da öğrenciler için çalışma izni, 90 günü geçen kayıtlarda geçerli olmaktadır.
 • Ülkede çalışabilmek için, haftalık en az 20 ders programına kayıt olunması gerekir.
 •  Çalışma izin başvurusunda 150 Euro, başvuru kabulünden sonra ise 80 Euro öğrencinin ödeme yapması gerekir.
 • Verilen çalışma izinleri, vize bitiş tarihine kadar geçerlidir.
 • Çalışma iznini almak için, izin alacak öğrencinin eğitimine %75 oranında devam ediyor olması gerekir.
 • Öğrenciyi işe alan işyeri sahibinin, Türk İşçi Bulma Kurumu partneri olan JobsPlus’a başvuru yaparak, AB vatandaşı birinin yerine hangi sebeple AB vatandaşı olmayan birini işe aldığını belirtmesi gerekir.

Malta’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

Malta’da Öğrencilerin Çalışabileceği Sektörler Nelerdir?

Malta’da öğrencilerin çalışabileceği sektörler genellikle cafe, restoran, gece kulüpleri ve barlardır. Bunların dışında tarım alanları, market, çeviri ve tercümanlık gibi alanlarda da, öğrenciler kendilerine iş bulma imkânına sahip olabilmektedir.

Malta’da Öğrenciler İçin Saatlik Çalışma Ücreti Ne Kadar?

Çalışma ücretleri değişiklik gösteriyor olsa da, minimum saatlik çalışma ücretleri yarı zamanlı çalışanlar için 5 Euro dolaylarındandır. Ancak özellikle cafe, restoran ve gece kulübü gibi yerlerde saatlik çalışma ücretinin yanında, aylık 300 Euro civarında bahşiş almakta mümkün olmaktadır. Yani ülkede yarı zamanlı çalışacak öğrenciler bahşişleri ile birlikte, aylık ortalama 500 ile 600 Euro arasında kazanç sağlamaktadır.

Malta’da öğrenciler için çalışma izni detayları ve ülkedeki eğitim hakkında her türlü detayı, Okyanus Yurtdışı Eğitim danışma hattımızı arayarak tamamen ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

No Comments

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Eğitim Danışmanı