Enter your keyword

post

İrlanda’da Work And Study

İrlanda’da Work And Study

İrlanda’da alınan 25 haftalık dil kursu, akademik yıl programı olarak adlandırılır. 25 haftalık bu İngilizce eğitimi, İrlanda’da work and study için alınması gereken bir şarttır. Dil eğitimi alırken, aynı zamanda da çalışma imkanı sunan bu program, 25 hafta dahilinde eğitimini tamamlayan öğrencilere, yasal çalışma izni sağlar.

Yasal çalışma izni ile öğrenciler, eğitimlerini alırken, çalışarak, tüm masraflarını kendileri karşılayabilme imkanı elde eder. Bu program kapsamında eğitim alan ve aynı zamanda da çalışa öğrenciler, bu sayede İngilizce pratiği yaparak, dillerini de geliştirebilme avantajı elde eder. Aktif olarak günün her anında İngilizce konuşan öğrenciler, hem İrlanda kültürüne, hem de İngilizceye daha kapsamlı bir şekilde hakim olabilirler.

İrlanda, oldukça üst düzey yaşam şartlarına sahip olan bir ülkedir. Bu sebeple İrlanda, yurt dışı eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk tercihidir. Ülkenin sağladığı refah seviyesi ve iş imkanları, öğrencilerin burayı tercih etmesinde büyük bir rol oynar. Eşsiz tarihi dokusu ile ziyaretçilerini cezbeden İrlanda, cana yakın insanları ile de ön plana çıkan bir ülkedir. İrlanda’da dil okulları sıklıkla; Dublin, Cork, Limerick, Galway ve Bray şehirlerinde yer alır.

Work And Study İrlanda Programı

Bu program genellikle 21-32 yaş aralığındaki gençler için uygundur. Yeni mezun olmuş, gerekli eğitim ve yaşam maliyetini karşılayabilecek ve İngilizce öğrenmeye hevesli kişiler için ideal bir programdır. Bu programın yıl içerisinde belli başlı bir başlangıç tarihi yoktur. Kişiler, istedikleri zaman başvuru yaparak, work and study irlanda programına dahil olabilirler.

Okula gitmeye başlayan öğrencinin, aynı zamanda çalışma izni de başlar. Part time, haftada 20 saat olarak belirlenen çalışma izni, İrlanda yaz tatili dönemlerinde full time, 40 saate çıkar.

Bu dönemleri kapsayan aylar şunlardır;

 • Mayıs,
 • Haziran,
 • Temmuz,
 • Ağustos,
 • Aralık,
 • Ocak,

Bu tarifler içerisinde part time olan çalışma izni, full time olarak güncelllenir.

Part time çalışma süreleri toplam 20 saat olan öğrenciler; Mayıs Haziran, Temmuz, Ağustos ve Aralık, Ocak aylarında 40 saatlik full time çalışma zamanına geçiş yapar.

Ödenecek olan İrlanda work and study ücretleri ise, okuldan okula değişiklik gösterir. İrlanda’da askeri ücret, saat/11euro olarak belirlenmiştir. Saatlik 11 euro olan askeri ücret, her yıl görüşülerek revize edilir ve yükseltilir. Her yıl artış gösteren askeri ücret sayesinde, öğrenciler, masraflarını çok daha rahat bir şekilde karşılayabilme olanağına sahiptir.

Neden İrlanda’da Work And Study

İrlanda, oldukça güler güzlü ve güvenli bir ülke yapısına sahiptir. Serin ve ılık bir okyanus iklimine sahip olan İrlanda’da, İlkbahar ve Sonbahar mevsimleri ön plandadır. İrlanda insanları samimiyetleri ile ön plana çıkar. Halk yardımsever bir kişiliğe sahiptir.

Edebiyat ve müzik açısından zengin olması da, work and study İrlanda başvurusu 2021 başvurularını üst seviyeye çıkartmıştır. İrlanda, İngiltere ve Amerika gibi büyük ülkeler, sunduğu eşsiz fırsatlar sebebiyle rakip olmuştur. Kültürü, yaşam standardı ve sosyo kültürel yapısı ile ön plana çıkar. Bu büyülü atmosferi ile öğrencilerin ilk odağı olmayı başarmıştır. Dünyanın her yerinden İrlanda’ya eğitim için gelen öğrenciler, birbirlerine farklı kültürleri tanıtır. Yeni arkadaşlıkların ve dostlukların elde edilebileceği bu eğitim programında, keyifli ve üst düzey bir eğitim almak mümkündür.

İrlanda, oldukça geniş bir ulaşım ağına sahiptir. Ülkenin bir ucundan, diğer bir ucuna otobüs ile ulaşım sağlamak mümkündür. Ulaşım konusunda İrlanda, öğrencilere %25’e varan indirim imkanları da sunar. Dublin şehrinde; otobüs, taksi ve bisiklet de dahil olmak üzere farklı ulaşım seçeneklerinden yararlanılabilir. Dublin şehrinde ulaşım, Leap Card aracılığı ile yapılır. Bu kart sayesinde öğrenciler, ilgili indirimlerden faydalanabilir. Havalimanına iniş yaptıkları andan itibaren öğrenciler, bu kartı elde edebilme şansına sahiptir. Bu kart sayesinde öğrenciler, diledikleri bölgeye indirimli olarak seyahat edebilirler.

İrlanda, Avrupa genelinde en çok İngilizce konuşulan 2. ülkedir. Tarihi dokusu zengin, doğası eşsiz ve mimarisi ise özgündür. Pub kültürüne sahip olan ve yüzlerce festivale ev sahipliği yapan ülkeye, irlanda’da work and study programı ile çeşitli milletlerden binlerce öğrenci eğitim almak için başvurmaktadır. Refah seviyesi oldukça yüksek olan İrlanda’da, çalışma izni alındıktan sonra, pek çok iş imkanı mevcuttur.

Work And Study İrlanda Çalışma İzni

Öğrenci, work and study kapsamında eğitimine başlar ve 25 haftalık dil eğitimini tamamlamak zorundadır.

Öğrenci, 25 hafta süreyi kapsayan ​​​​​​bu eğitimi tamamladığı taktirde, 33 haftalık İrlanda’da öğrenci çalışma izni alır.

İrlanda’da iş imkanları oldukça fazladır. Ülkede, özellikle hizmet sektörü faaliyetleri oldukça üst seviyededir. Öncelikle part-time çalışma hakkına sahip olan öğrenciler, hizmet sektöründe çalışma imkanı bulabilir. Bunun yanı sıra, İrlanda, dev teknoloji şirketlerine de ev sahipliği yapar. İngilizcesini kısa süre içerisinde geliştiren öğrenciler, bu dev firmalar ile de çalışma imkanı bulabilir. Bu süreç içerisinde haftada 20 saat yarı zamanlı, part time olarak çalışılabilir. 33 haftalık İrlanda’da part-time çalışma izni ile, haftalık 1000-2500 euro arası bir gelir elde edilebilir.

33 haftalık part-time çalışma izninin ardından, geriye kalan tatil bölümünde, 8 haftalık İrlanda’da full-time çalışma izni hakkına sahip olunur.

İrlanda Work And Study Başvuru Şartları

Bu programdan yararlanabilmek için üniversite mezunu olma veya herhangi bir dile hakim olma şartı yoktur. 18 yaşını doldurmuş olan herkes, bu programa başvuru yapabilir ve İrlanda dil okulları aracılığıyla dil eğitimini tamamlayabilir. Fakat, eğitimin ardından vize başvurusu sürecinde, mezun olunan okul ve son zamanlarda hangi iş ile uğraşıldığına dikkat edilir.

Vize başvurusu kabulü için program dahilinde gerekli dil eğitimini almak ve İrlanda’da üniversite eğitimi görmüş olmak gibi detaylar oldukça önemlidir ve süreci hızlandırıcı niteliğe sahiptir.

İrlanda’da Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır ve Nereye Başvurulması Gerekir

İrlanda’da çalışma izni alınabilmesi için, öncelikli, GNIB kartına başvuru yapılması gerekir. Göçmenlik bürosu GARDA resmi web sayfası üzerinden, online randevu alınabilir. Bu randevu, İrlanda’ya gitmeden önce de yapılabilir. Randevu ücreti, 300 Euro olarak belirlenmiştir.

Alınan randevu günü GARDA merkezine görüşmek için gidildiğinde, mutlakabir kredi kartı veya banka kartı bulundurulmalıdır. Merkezde nakit para ile işlem yapılmadığı unutulmamalıdır. GNIB kartı başvurusunun ardından, PPS (Personal Public Service Number) olarak adlandırılan, sosyal hizmet numarası da alınmalıdır. Vergi kaygı için gerekli olan PPS kartının ücreti ise, 100 Euro olarak belirlenmiştir. Başvuru yapıldıktan sonra PPS kart, kargo aracılığı ile adrese teslim edilir.

Work And Study İrlanda Vizesi Nasıl Alınır

İrlanda vizesi için ödenmesi gereken miktar 92 Euro olarak belirlenmiştir. Yapılacak olan vize başvurusunun, kurs başlangıç tarihinden 2 ay önce yapılması önemlidir. Vize başvurular, aracı kurum olan VFS Global aracılığı ile yapılır. Başvuru; İstanbul, İzmir, Ankara ve Gaziantep illerinde şubeleri bulunan VFS Global kurumu gerekli belgelerin teslimi ile yapılır. Bu sebeple, vize belgelerinin özenle hazırlanması ve iyi bir dosyaya sahip olunması önemlidir.

25 hafta eğitimini tamamlamış olan öğrenciler, ilk bölümde 3 ay, sonraki bölümde 5 ay süreyle, toplamda 8 aylık vize alır. Programın sonuna ulaşan öğrenciler, en fazla 2 defa olmak şartıyla, 2 yıla kadar vizelerini uzatabilme hakkına sahiptir.

İrlanda Work And Study Ücretleri İrlanda’da İş Olanakları

İrlanda, iş seçenekleri bakımından oldukça geniş olanaklara sahiptir. Öğrencilerin çalışabileceği sektörlerin başında, hizmet sektörü gelir.

Part-time olarak çalışılabilecek başlıca sektörler şöyledir;

 • Otel,
 • Mağaza,
 • Market,
 • Kafe,
 • Restoran,

Part-time çalışma süresi, genel olarak hizmet sektöründe kabul gördüğü için, öğrenciler daha çok bu sektörlerde çalışma imkanı bulur. Öğrencilerin işi alabilme durumları, sahip oldukları İngilizce seviyesine bağlıdır.

Bunun yanı sıra İrlanda, bilinen teknoloji firmalarının, Avrupa merkezidir. Bu sektöre adım atmak isteyen ve kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için İrlanda, bulunmaz bir fırsattır. İrlanda merkezli olan bu teknoloji firmaları sırasıyla şunlardır;

 • PayPal,
 • Oracle,
 • Amazon,
 • Twitter,
 • Linkedin,
 • Apple,
 • Google,
 • Facebook,

Teknoloji alanında öncü olan bu firmalar aracılığı ile, öğrenciler, bu sektöre adım atabilme ve kendini geliştirebilme imkanı elde edebilir.

Öğrenciler, iş ilanları için ilan panoları, internet ve gazeteleri takip edebilir. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında haftalık 40 saat, diğer aylarda haftalık 20 saat olmak şartıyla çalışabilen öğrenciler, aylık 1000-2500 euro arasında bir gelir elde edebilir. Saatlik 11 euro olarak belirlenen irlanda’ da asgari ücret her yıl revize edilmekte ve artırılmaktadır.

İş imkanlarının en fazla olduğu İrlanda şehri, Başkent Dublin’dir. Dublin, oldukça büyük ve iş imkanlarının çok fazla olduğu bir bölgedir.

İrlanda’da yaşam

İrlanda, İngiltere’nin batısında yer alır. Aynı zamanda İrlanda, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. Ana dili İngilizce olan İrlanda, diğer ülkeler ile kıyaslandığında, eğitim masrafları yönünden çok daha ekonomik bir yapıya sahiptir. Bu sebeple İrlanda, yurt dışı eğitim almak isteyen öğrenciler için en uygun ülkedir. İrlanda’da eğitim ve yaşam fırsatları için, ücretsiz danışmanlık hizmetleri ile ayrıntılı bilgiler elde edilebilir. Ücretsiz danışmanlık hizmeti ile; öğrenciye en uygun okul seçimi, program seçimi ve bu kapsamda okul kaydının yapılması gibi hizmetler verilir.

İrlanda’da dil okullarının en çok bulunduğu şehirler; Dublin, Cork, Limerick, Galway ve Bray şehirleridir. Bu şehirlerden Cork, Galway, Dublin ve Limerick’te ortalama yaşam masrafları, yaklaşık olarak 150 euro civarındadır. Bu bölgelerde eğitim alan öğrencilerin, aylık ulaşım masrafları ise, yaklaşık olarak 125 Euro’ya denk gelecektir. Konaklama tercihleri; aile yanı konaklaması veya yurt konaklaması gibi 2 farklı seçenekte değerlendirilebilir.

Aile konaklamasını seçen öğrencilere, aile tarafından, sabah ve akşam olmak üzere 2 öğün yemek verilir. Yurt konaklamasında ise, ortak mutfaklar bulunur. Aile yanı konaklama masrafı aylık 850 euro’dur. Yurt konaklaması ise; aylık 600 – 800 euro arası değişmektedir.

Bu konaklama yerlerinin okul bölgesine olan uzaklığı, otobüsle 35 dakikalık bir mesafededir. Bir öğrencinin ortalama masrafı, kişisel ihtiyaçlara göre değişebildiği gibi, Dublin şehrinde 600 Euro’ya, diğer şehirlerde ise 400 Euro’ya çıkabilir.

İrlanda, oldukça üst düzey yaşam kalitesine sahip olan bir ülkedir. Ülkenin insanları cana yakın ve yardımsever olmakla birlikte, sıcak kanlı yaklaşımları ile bilinir. Kültürü oldukça zengin bir genişliğe sahip olan İrlanda, kaleleri başta olmak üzere, eşsiz bir tarih dokusuna sahiptir. Pub kültürü ön planda olan ülke, yıl içerisinde farklı festivaller ile de eğlenceyi her daim dinç tutar. Mutlaka gidilerek görülmesi ve deneyimlenmesi gereken bir ülke olan İrlanda, İngilizce dili konuşulan 2. büyük ülkedir.

Vize danışmanlığı, konaklama, en ekonomik uçak bileti temini gibi hizmetler, Okyanus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığı ile alınabilecek hizmetlerdir. Bunların yanı sıra, İrlanda oryantasyon çalışmaları ve İngilizce destek eğitimleri gibi programlar da, danışmanlık hizmetleri kapsamındadır. Günün her saati ulaşıma açık olan danışmanlık hattı ile İrlanda’da eğitim ve yaşam ile ilgili tüm ayrıntılar hakkında bilgi talep edilebilir.

No Comments

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Eğitim Danışmanı