Enter your keyword

post

İrlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İrlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Dünyanın farklı ülkelerindeki yaşam standartları ülkenin nüfusuna, kültürel yapısına, ekonomisine ve birçok farklı etkene göre değişim gösteriyor. Ülkedeki yaşam standartların durumuna göre farklı sektörlerde çalışan işçilere çeşitli miktarlarda asgari ücret ödemesi yapılıyor. Farklı ülkelere gidip eğitim almak veya çalışmak isteyen kişiler, o ülkedeki asgari ücret miktarının ne kadar olduğunu merak ediyor. Asgari ücret miktarının yüksek olduğu ülkelerden biri olan İrlanda’da öğrencilerin ve yurtdışında çalışmak isteyenlerin merak ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Peki, İrlanda’da asgari ücret 2023 yılında ne kadar oldu?

irlanda’da asgari ücret

İrlanda’da asgari ücret 2023 yılında saatlik 11,30 Euro olarak veriliyor.İrlanda’da yaşamayı veya eğitim almayı düşünen kişiler için ülkenin yaşam şartları ve çalışanlara verilen asgari ücret miktarı oldukça önemlidir. Kuzey Avrupa ülkeleri arasında yer alan İrlanda, hem Avrupa hem de dünya genelinde en yüksek asgari ücret veren ülkelerin başında geliyor. Asgari ücret miktarının yanı sıra çalışma şartlarından ülkedeki yaşam standartlarına kadar birçok detay merak ediliyor.

İrlanda’da Saatlik Asgari ücret ve çalışma şartları

İrlanda hakkında bilgi almak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan biri de işçiler çalışma şartlarıdır. Dünya genelinde en yüksek asgari ücret veren ülkeler sıralamasında 9. Olan İrlanda’da çalışma şartları çeşitli etkenlere göre farklılık gösteriyor. İrlanda’da saatlik asgari ücret 2023 senesinde 11,30 Euro olarak uygulanıyor.

Ülkede iki farklı çalışma yöntemi bulunuyor. Tam ve yarı zamanlı çalışma olarak değişen seçeneklerdeki saatler farklılık gösteriyor. Tam zamanlı çalışan kişilerin çalışma saatleri haftalık 40 saat şeklinde belirlenmiştir. Yarı zamanlı çalışan kişilerin ise haftalık çalışma saat 20 saat şeklindedir.

İrlanda ülkesinin avantajları noktalarından biri de öğrencilere çalışma imkanının verilmesidir. İrlanda’ya eğitim amaçlı giden öğrencilere eğitim süresi boyunca yarı zamanlı çalışma izni veriliyor. Eğitimi devam ettirirken yarı zamanlı çalışarak haftada 20 saat boyunca kazanç elde etmek mümkün oluyor. Bu duruma göre haftalık 20 saat yarı zamanlı olarak çalışmaya devam eden öğrenciler her ay yaklaşık olarak 905 Euro gelir elde edebiliyor.

İrlanda’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

İrlanda’da Yaşam Koşulları

Yurtdışı eğitim planı yapan öğrencilerin hedef ülkeleri arasında yer alan İrlanda hakkında önemli detaylar vardır. Avrupa’nın gelişmiş ülkeleri arasında yer alan İrlanda’da öğrencilere sunulan farklı iş imkanları vardır. İrlanda’da yaşam koşulları oldukça gelişmiştir.

İş imkanlarının yanı sıra vatandaşlara sunulan farklı imkanlarla öne çıkan ülkede eğitim almak için danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak mümkündür. Dil veya yüksek lisans eğitimi almak için İrlanda’ya gidecek olan öğrencilerin okul döneminde haftalık 20 saat çalışma hakkı bulunuyor. Tatil döneminde ise haftalık 40 saat çalışabilecek olan öğrenciler gelir elde etme konusunda sorun yaşamıyor.

İrlanda’da Çalışabilecek Sektörler

Öğrenciler için avantajlı olan ülkelerden biri de Kuzey Avrupa ülkesi olan İrlanda olarak öne çıkıyor. Diğer ülkelere göre farklı iş imkanlarının bulunduğu ülkede çalışma izni almak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken bilgiler bulunuyor. Çalışma izni hakkındaki detaylardan önce ülkedeki istihdam seçenekleri hakkındaki bilgilerin öğrenilmesi faydalı olacaktır. İş arayan gençlerin öncelikli tercihi arasında yer alan İrlanda’da farklı sektörlerde çalışma imkanı bulunuyor.

İrlanda’da iş gücüne ihtiyaç duyulan çalışma sektörleri şu şekildedir;

  • İşletme ve finans,
  • Mühendislik,
  • Sağlık ve gıda,
  • Taşımacılık,
  • Lojistik,
  • Garsonluk,

Görüldüğü üzere İrlanda’da çalışma imkanları oldukça geniştir. İrlanda’nın dünyadaki tüm ülke vatandaşlarına çalışma hakkı tanıması da ülkeyi avantajlı kılan özellikler arasında yer alıyor. Son yapılan araştırmalara göre İrlanda’nın toplam nüfusunun yüzde 10’u yabancı vatandaşlardan oluşuyor.

Ülkede faaliyet gösteren Apple, Facebook ve Google gibi çok uluslu global şirketlerde de çalışma imkanı bulunuyor. İrlanda’da okurken para kazanmak isteyen kişiler, farklı iş sektörlerine müracaat edebiliyor. Sektörler ve çalışma imkanları hakkında detaylı bilgi almak için Okyanus eğitim danışmanlığı tarafından sunulan hizmetleri tercih etmek mümkündür.

İrlanda Öğrencilere Çalışma İzni

İrlanda’da eğitim almak birçok yönden avantajlı olacaktır. Yurtdışında eğitim almak için danışmanlık hizmetlerine başvuran bireylere önerilen ülkelerin başında gelen İrlanda, yurtdışında gelen öğrencilere çalışma imkanı sunuluyor.

İrlanda’da öğrenciler için çalışma izni almak mümkün olabiliyor. Çalışma iznine sahip olmak için GNIB kartı ismi verilen karta sahip olmak gerekiyor. Göçmenlik bürosundan online randevu alan kişiler, çalışma izni için gerekli olan karta başvuru yapabiliyor.

İrlanda’da çalışmak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken noktalardan biri de dil veya yüksek lisans eğitimi alırken okulu uzatma imkanıdır. Okulunuzu uzattıktan sonra 2 yıl boyunca hem çalışma hem de oturma iznine sahip olarak İrlanda’da bulunabilirsiniz.

Böylece İrlanda’nın gelişmiş imkanlarından yararlanarak yüksek ücretli maaşlardan faydalanabilirsiniz. Çalışma izni ve iş şartları hakkında bilgi almak için yurtdışı eğitim danışmanlığına başvurabilirsiniz.

İrlanda’da Dil Okulu Avantajları

İrlanda, Türkiye’den öğrenci kabul eden ülkeler arasında yer alıyor. İngilizce yabancı dilini geliştirmek isteyen öğrenciler, İrlanda’da bulunan dil okuluna müracaat edebiliyor. Work and study İrlanda ülkesinde oldukça avantajlıdır. Dil okulu için İrlanda’ya giden öğrencilerin elde ettiği bazı avantajlar vardır.

İrlanda’da kış dönemi boyunca öğrenci olarak haftalık 20 saat çalışma izninden yararlanmak mümkündür. Yarı zamanlı çalışma izni boyunca saatlik 11,30 Euro olan asgari ücretten yararlanarak eğitim masrafları karşılanabilir. Yaz tatili boyunca haftada tam zamanlı çalışarak belirli miktarlarda gelir elde etmek mümkündür.

İrlanda’da Üniversite Eğitimi Almak

İrlanda’ya gitmek isteyen kişilerin tercih edebileceği yöntemlerden biri de üniversite eğitimidir. Ülkedeki yaşam ve eğitim standartlarının yüksek olması, yurtdışına gidecek olan öğrenciler için avantajlı noktalardan biridir.

Hem üniversite hem de yüksek lisans eğitimine başvurarak İrlanda’ya giriş yapmak mümkündür. Üniversite eğitimi için İrlanda’ya giden kişiler eğitim süresi boyunca belirli çalışma imkanlarından yararlanabiliyor. Üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilere verilen 6 aylık süre içinde ülkede iş bularak çalışma ve oturma izni sahibi olmak mümkündür.

İrlanda’da Yüksek Lisans Yapmak

İrlanda’daki en avantajlı seçeneklerden biri de yüksek lisans eğitimi yapmak olarak öne çıkıyor. 1 senelik yüksek lisans eğitimini almak için ülkeye gidecek olan öğrencilere yarı zamanlı çalışma izni veriliyor.

Eğitim süreniz boyunca yarı zamanlı çalışarak masraflarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Yüksek lisans sonrası 2 yıl boyunca İrlanda’da çalışma ve oturma iznine sahip olmak mümkündür. Ücretiz danışmanlık hizmetleri ile birlikte İrlanda’da yüksek lisans ve üniversite eğitimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

DUBAİ’DE EĞİTİM ALIRKEN ÇALIŞMA FIRSATI!

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Vize & Eğitim Danışmanı