Enter your keyword

post

Malta’da Work And Study

Malta’da Work And Study

Yurt dışında eğitim yapmak birçok öğrencinin hedefleri arasında bulunuyor. Yaşam şartlarının pahalı olması ise, öğrencilerin bu hedefinden vazgeçmesine neden oluyor. Birçok ülke öğrencilere eğitim alırken çalışma imkanı sağlasa da, ülkemizde en çok Malta’da work and study programı rağbet görüyor. Bu da ülkenin sağladığı imkanlardan kaynaklanıyor.

İnternet ortamında birçok ülke ile ilgili work and study başlıklı ilanlar bulunuyor. Eğitim alırken çalışarak para kazanabilme anlamına gelen bu programlar, öğrencilerin bu ülkeleri tercih sebebi oluyor. Programlar incelendiğinde ülkelerdeki çalışma şartları ve ücretleri ile verilen eğitimin kalitesi, öğrencilerin tercihlerini doğrudan etkiliyor. Malta ise, hem eğitim kalitesi hem de yaşam şartlarının uygunluğu nedeni ile diğer ülkelerden öne çıkıyor.

Work And Study Malta Programı

Eğitim ve çalışma koşullarının uygun olduğunu öğrenen öğrenci ve velileri, yaptıkları work and study Malta başlıklı aramalarla, internette program ile ilgili bilgi edinmeye çalışıyor. Bu ülkeye olan ilginin artması, soruların artmasına da neden oluyor.

Malta devleti, AB dışından gelecek ülkelerin öğrencileri için de, AB birliği ülkelerinin öğrencilerine tanıdığı hakları sunuyor. Bu kapsamda, Malta ‘da work and study programıyla ilgili bilinmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanıyor;

*Türk öğrencilerinin work and study programlarına katılabilmesi için, en az 90 günlük bir eğitim programına kayıt yaptırmış olması gerekiyor. Öğrencilerin kendi buldukları işlerde çalışabilmesi için, 90 günlük eğitimlerini tamamlamış ve çalışma izini başvurularının olumlu sonuçlanması gerekiyor.

 • Ülkelerin nerede ise tamamında olduğu gibi, Malta’da da çalışma izni haftada en fazla 20 saate kadar veriliyor. Bunun sebebi ise, eğitim maksatlı gelen öğrencilerin, yapacakları çalışmaların alacakları eğitime zarar vermemesi ve eğitime daha çok zaman ayırabilmesi.
 • Öğrencilerin, Malta’da çalışma hakkı alabilmeleri için en az haftada 20 saat eğitim veren bir kursa kayıt yapmaları gerekiyor.
 • Öğrencilerin kayıt yaptırdıkları dil programlarının en az % 75’ine katılmaları gerekiyor. Aksi halde katıldıkları kurs ile ilgili sertifika da alınamıyor.

Bunların yanı sıra, öğrencinin çalışmak istediği firmanın, öğrenciye ihtiyacının ne kadar olduğunu ve neden bu öğrenciyi AB ülkelerinden bir öğrencinin yerine işe alacağını bildirmesi de gerekiyor.

Neden Malta’da Work And Study

Malta, eğitim alırken çalışarak para kazanılacak ülkeler arasında daha fazla tercih ediliyor. Bunun nedenlerinden bazıları ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Ekonomik olması: Malta özellikle öğrenciler için çok daha düşük ücretlerle yaşam ve eğitim imkanı sunuyor. Bir öğrencinin Malta’da bir ay geçinebilmesi için ortalama 250 € yeterli oluyor. Bu rakamı ise öğrenciler nerede ise bir haftada kazanabiliyorlar. Diğer ülkelerin çoğunluğunda ise bu rakam, 3 veya 4 katına kadar çıkabiliyor.
 • Vize işlemlerinin kolay olması: Malta, vize işlemlerinin kolaylığı konusunda, dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Diğer ülkelerde vize işlemleri için uzun ve zahmetli bir süreç gerekirken, Malta’da bu işlemler çok kısa sürede ve daha kolay gerçekleşiyor. Özellikle okyanus yurtdışı eğitim danışmanlığı vize işlemlerinin, yılların tecrübesi ve bağlantıları sayesinde, çok daha kısa sürede gerçekleşmesini sağlıyor.

*Resmi dili İngilizcedir: Malta’da Maltaca adında bir dil olsa da, bu dil genellikle tercih edilmemektedir. Halkın nerede ise tamamının konuştuğu dil İngilizcedir. Bu da, öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun İngilizce programlarına katılmak istemesinden dolayı, dil öğrenmelerine katkı sunuyor. Öğrenciler böylece, kurs dışında da eğitimini aldığı dili kullanarak, pratik yapmış oluyorlar.

 • Schengen vizesi alma hakkına sahip olunur: bu vize sayesinde, birçok hava yolu şirketinden faydalanarak, çok ucuz maliyetlerle diğer AB birliği ülkelerini ziyaret etmek te mümkün oluyor. Schengen vizesi tüm AB ülkelerinde geçerli olduğu için, öğrenciler diğer AB ülkelerini ziyaretlerinde herhangi bir sorun yaşamazlar.
 • Ucuz ve kolay ulaşım imkanı: Malta’da eğitim gören öğrencilerin, ulaşım için çok az bütçe ayırmaları yeterli oluyor. Malta’da ulaşım ücretleri oldukça düşük ve yaygındır. Ayrıca, şehirlerin çok yakın olması nedeni ile ortalama 15 dakikalık bir yolculukla, diğer şehirlere ulaşmak mümkün oluyor.
 • Yüksek asgari ücret alma imkanı: Malta, asgari ücretin yüksekliği konusunda, AB ülkeleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Çalışarak eğitim alacak öğrenciler için bu husus çok önem arz ediyor. 2021 yılı itibarı ile Malta’da asgari ücret, ortalama 762 € civarındadır. Bu da, ülkemizdeki asgari ücretle karşılaştırıldığında, öğrenciler için büyük bir avantajdır. Özellikle 400 € ile bir öğrencinin yaşayabildiği göz önüne alındığında, asgari ücretten para biriktirmek bile mümkün olmaktadır.

Öğrencilerin Malta’yı tercih etmelerinin diğer bir nedeni ise, sabahları eğitimlerini aldıktan sonra, muhteşem plaj ve denizin tadını da çıkarabilmeleridir. Özellikle kısa mesafe ve ulaşım kolaylığı dolayısı ile öğrenciler rahatlıkla bu fırsatı değerlendirebiliyorlar. Sahile çok yakın konumda olan Malta dil okulları​​​​​​​, öğrencilerine eğitim yanında tatil imkanı da sunuyor.

Work And Study Malta Çalışma İzni

Malta’da dil eğitimi ya da üniversite eğitimi görmek için öncelikle Schengen vizesi kapsamında öğrenci vizesi alınması gerekiyor. Schengen vizesi alındıktan sonra ise Malta’da öğrenci çalışma izni için başvurulabiliyor.

Work And Study Malta Başvuru Şartları

Work And Study Malta başvurusu yapmak için gerekli olan özel bir şart bulunmuyor. Malta devletinin resmi sitesinde, work and study Malta başvurusu 2021 başlığı ile yayınladığı tek şart, Malta’da en az haftada 20 saatlik bir dil programına kayıt yaptırılmasıdır. Başvurunun yapılabilmesi için, söz konusu dil programına kabul edildiğini gösterir belge ve istenen diğer evraklar gerekiyor.

Malta’da Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır Ve Nereye Başvurulması Gerekir

Malta’da en az 90 günlük eğitimlerini tamamlamış olan öğrenciler, çalışma izni için başvuru hakkı kazanıyorlar. Öğrencilerin çalışma izni için, ülkemizdeki iş ve işçi bulma kurumunun muadili olan Jobplus’a başvurmaları gerekiyor. Başvuru yapılırken, eğitim gördükleri kurs veya okuldan durumlarını gösteren resmi belgelerin de götürülmesi gerekiyor. Çalışma izninden önce öğrencilerin, eğitim aldıkları süre için geçici oturum belgesi alması gerekiyor.

Dil okulları için bu süre iki yıl, üniversite eğitimleri alan öğrenciler için ise dört yıl olarak verilebiliyor. Öğrenciler sosyal sigorta primi ödemedikleri için, sağlık hizmetlerinden ücretli faydalanabilirler. Öğrenciler, Malta vizelerinin bitimine kadar çalışmaya devam edebiliyorlar. Malta’da iş arayan üçüncü ülke öğrencileri için geçerli olan güncel prosedüre de Jobplus’tan ulaşılabilir.

Work And Study Malta Vizesi Nasıl Alınır

Work And Study Malta vizesi almak için haftada en az 20 saatlik dil programına kabul edildiğini belirten belge gerekiyor. Bu belge ile Schengen öğrenci vizesi için gerekli belgeleri hazırlayarak, Malta konsolosluğuna başvurulması gerekiyor. Schengen öğrenci vizesi için gerekli olan belgeler ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Seyahat bitiş tarihinden itibaren üç ay daha geçerli olan pasaportun aslı
 • Standart vize başvuru formu: vize başvuru formunda özellikle Work And Study Malta için vize başvurusunda bulunulduğu ve hangi eğitim programına kabul edildiğinin yazılması gerekiyor.
 • Yeni çekilmiş iki adet biometrik fotoğraf (en geç altı ay içinde çekilmiş olmalı)
 • Pasaportun işli olan sayfalarının tümünün fotokopileri
 • TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanının fotokopisi ile rezervasyonu yapılmış uçak biletinin rezervasyon bilgileri
 • Seyahatten dönüşten sonraki 15 günü de kapsayan, seyahat sağlık sigortası
 • Malta’da eğitim görülecek kuruluşun, eğitim vermeyi kabul ettiğini gösteren imza ve mühürlü belgesi
 • Seyahat giderlerinin karşılanacağı ile ilgili maddi durumu belirten belgeler
 • Kalınacak otel veya yerin rezervasyonu ya da davet eden kimsenin mektubu

Bunların yanı sıra, öğrenciliği devam eden kişilerden öğrenci olduğunu gösteren belge de talep ediliyor. Söz konusu evrakların daha düzgün hazırlanması ve randevu alımı gibi işlemlerin yürütülmesinde, Okyanus Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı her türlü hizmeti sağlıyor. Bu kapsamda, vize işlemleri için zaman harcanmadan ve konsoloslukla ilgili işlemlerde sorun yaşanmadan vize işlemleri sonuçlandırılabiliyor.

Malta Work And Study Ücretleri

Malta’da eğitim almayı isteyen öğrenciler ve velilerin merak ettiği konuların başında, malta work and study ücretleri​​​​​​​ de geliyor. Malta’da eğitim alabilmek için öncelikle Schengen vizesinin alınması gerekiyor ve bu da ortalama 80 € civarında tutuyor.

Daha sonra work and study başvurusu yaparken 150 € civarında, başvurunun kabulünden sonra ise 80 € civarında bir ücretin daha ödenmesi gerekiyor. Söz konusu programın toplam masrafı ise, Schengen öğrenci vizesi dahil 310 € civarında gerçekleşiyor (seyahat sigortası ve uçak bileti hariç).

Malta’da İş Olanakları

Malta’da öğrenciler için çok çeşitli iş olanakları bulunuyor. Ülkede eğitim gören öğrenciler, haftada en fazla 20 saat olacak şekilde part-time işlerde çalışabiliyorlar. Öğrenciler özellikle; kafe ve restoranlar ile market ve özel firmalarda iş bulabiliyorlar. Öğrencilerin daha kolay iş bulabilmesi için, şu hususlara dikkat etmesi faydalı olmaktadır;

 • ​​​​​​​Öğrencilerin, eğitimlerini aksatmadan çalışabilmek için özellikle Malta ‘da part-time çalışma izni​​​​​​​ almaları gerekiyor.
 • Yeterli bir İngilizce seviyesine sahip olmak
 • Özgeçmişin uygun bir şekilde yazılmış olması
 • Aktif ve girişken olunması
 • Samimiyet ve güler yüz
 • Online iş arama sitelerini kullanmak

Eğitim aldıklarını ispat eden öğrencilere, bu iznin verilmesinde de yetkililer oldukça yardımcı oluyorlar.

Öğrenciler, okyanus yurtdışı eğitim danışmanlığının ücretsiz danışmanlık​​​​​​​ hizmetinden faydalanarak, iş bulma ile ilgili destek de alabiliyorlar.

Malta’da Yaşam

Nüfusu 436 bin civarında olan Malta, 316 km² yüzölçümüne sahip Akdeniz’de bulunan bir ada ülkesidir. Para birimi olarak Euro’nun uygulandığı ülkenin başkenti ise Valletta’dır. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü ülkede, yaz aylarında sıcaklık 35 derecelerde seyrederken, kış aylarında ise 15 derecenin altına düşmez. Ülkenin tertemiz sahilleri ve masmavi denizi oldukça fazla turist çekmekte, Mayıs ve kasım ayları arasında ise, rahatlıkla denize girilebilmektedir.

Ülkede yabancı ülkelerden eğitim almak için gelen öğrencilerin sayısı, nüfusta önemli bir oranı oluşturur. Bu nedenle de ada ülkesinin, yabancı ülke vatandaşı öğrencilerine yaklaşımları oldukça iyidir. Malta, AB ülkeleri arasında turizm açısından da önemli bir yere sahiptir. Ülke, gerek gündüz gerekse gece yaşamında oldukça zengin sosyal aktiviteleri ile tanınır. Malta, yaşam şartlarının uygun fiyatlarla gerçekleşmesi ile de tercih ediliyor.

Çok uygun fiyatlarla günlük ihtiyaçlar giderilebilir ve sosyal aktivitelerden de faydalanılabilir. Malta, konaklama konusunda da önemli ve uygun fırsatlar sunuyor. Özellikle eğitim maksatlı ülkeye gelenler için, dil okulları ile anlaşmalı çok sayıda aile yanı kalma hizmeti bulunuyor. Ayrıca, dil okullarının birçoğunun kendi konaklama tesisleri de mevcuttur. Kendi özel konaklama tesisi olmayan dil okullarının ise, anlaşmalı olduğu uygun fiyatlı çok sayıda yurt bulunuyor.

Malta, özellikle yabancı ülkelerin öğrencilerine, eğitim alırken çalışabilme ve iyi bir tatil yapabilme imkanlarını da sunuyor. Ülkenin küçük bir yüzölçümünün olması, tarihi ve turistik yerlerinin kısa sürede ve kolaylıkla gezilmesine de imkan tanıyor.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Eğitim Danışmanı