Enter your keyword

post

Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Yurtdışında okumak isteyen her öğrencinin hayali hem çalışmak hem de okumak olduğundan Avustralya’yı tercih eden öğrenciler “Avustralya’da asgari ücret ne kadar?” sorusunun cevabını merak ediyor.

Avustralya’da Çalışmak İçin Alabileceğiniz Vizeler ve Açıklamaları

Avustralya’da çalışmak istiyorsanız alabileceğiniz üç farklı vize bulunur ve bu vizeler belirtilen koşullara özel vizelerdir.

  • Vize sınıfı 400 olan geçici çalışma vizesi, kısa süreli ve devamlılığı olmayan işlerde çalışmak için gereklidir.
  • Vize sınıfı 403 olan geçici çalışma vizesi, uluslararası ilişkiler ile bağlantılıdır. Bu vize sadece yabancı bir ülkeyi temsil edeceğiniz durumlarda ya da Avustralya’daki bir okulda yabancı dil eğitimi vereceğiniz koşullarda alınabilir.
  • Vize sınıfı 408 olan geçici çalışma ise bir Avustralya organizasyonunun daveti ile sürekliliği bulunmayan bir kültürel veya sosyal faaliyete katılmak için alınan vizedir.

Bu vizeler Avustralya’da öğrenciler için çalışma izni ile alakalı değildir, bu vizeler öğrenci olmayan kişiler için geçerlidir.

Avustralya’da Öğrenci Olarak Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Avustralya’da öğrenci olmak için gereken öğrenci vizesine sahipseniz ve vizeniz konusunda herhangi bir sorun yoksa çalışmak için herhangi bir vize almanıza gerek yoktur. Avustralya’da okuyan yabancı öğrenciler için iki haftalık toplamda 48 saatlik çalışma izni bulunuyor.

Tatil günlerinde veya okulun eğitime ara verdiği dönemlerde ise bu tarz bir sınırlama bulunmuyor, yani istediğiniz kadar çalışmanız mümkündür. Yani Avustralya’da okurken para kazanmak sanıldığı kadar zor değildir.

Avustralya’da Asgari Ücret 2024 İtibariyle Ne Kadardır?

Avustralya’da hem okumak hem de çalışmak isteyen insanların en çok sorduğu sorulardan biri “Avustralya’da saatlik asgari ücret 2024 yılında ne kadar oldu?” sorusudur. Asgari ücret yapılan işlere göre farklılık gösterse de vasıfsız işçiler için bu ücret aylık olarak 3,600 dolardan başlıyor.

Avustralya’daki asgari ücret, yaş sınırına göre değişmektedir. Saatlik asgari ücret 21 yaş ve üzeri kişiler için 23.23 Avustralya doları olarak belirlenmiştir. 21 yaşın altındaki işçiler için uygulanan asgari ücretler, ulusal asgari ücrete göre bir yüzde olarak hesaplanır. Bu tablo, yaşınıza bağlı olarak alabileceğiniz minimum ücreti gösterir.

YaşOranAsgari Ücret
16 Yaş altı36.8%$8.55
1647.3%$10.99
1757.8%$13.43
1868.3%$15.87
1982.5%$19.16
2097.7%$22.70

Avustralya’da Saatlik Asgari Ücret Kaç Dolar Olarak Belirlenmiştir?

Bir öğrencinin hem geçinip hem de okuyabilmesi için kullandığı sistemlerden biri olan work and study Avustralya için biçilmiş kaftandır. Avustralya’da okuyan ve aynı zamanda çalışan bir öğrenci saatlik ücret olarak 23.23 Avustralya doları ücret alıyor. Bu da öğrenciye haftada 24 saat çalıştığı durumda aylık olarak 2,250 Avustralya doları kazandırıyor.

Avustralya’da Konuşulan Diller Hangileridir?

Avustralya’nın resmi dili her ne kadar İngilizce olsa da ülkenin yerlileri olan Aborjinler kendi yerli dillerini konuşurlar. Ülkede büyük bir çoğunlukla İtalyanca, Arapça, Yunanca ve Vietnamca da konuşulduğundan Avustralya dil eğitimi için ideal ülkelerden biridir. Avustralya, kültürel zenginlik ve dil çeşitliliği açısından önde gelen ülkelerdendir.

Avustralya’nın Ekonomisi Neye Dayanıyor?

Avustralya’da çalışmak isteyen birinin Avustralya ekonomisinde tarım ve hayvancılığın büyük öneme sahip olduğunu bilmesi gerekir. Et, günlük bozulabilen ürünler, tahıl, meyve ve sebze ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayabilen Avustralya, dünyanın en büyük yün üreticisi unvanına sahiptir.

Ayrıca enerji kaynakları ve mineraller açısından zengin topraklara sahiptir. Bu ülke Dünya kömür ve elmas ihracatçıları listesinde birinci sırada yer alıyor. Avustralya’da önde gelen sektörler kimya, elektronik, gıda, madencilik ve eğitimdir. Avustralya ekonomisini ileri seviyeye taşıyacak uzay teknolojisi, tıp, bilgisayar ve mühendislik alanlarında da ciddi çalışmalar yürütüyor.

Amerikan ekonomisiyle benzer özellikler taşıyan Avustralya ekonomisinde imalatın ekonomide sadece %14’lük bir yeri bulunuyor. Bu ülkedeki madencilik, ziraat, ormancılık ve bankacılık sektörlerinin ekonomideki yeri ise %4’lük bir payla sınırlıdır. Avustralya jeopolitik konum olarak Asya’ya oldukça yakın olduğundan ihracatının beşte birini Asya üzerinden yapıyor.

Önemli Asya ülkelerinden biri olan Japonya, Avustralya’nın ülke dışına sattığı ürünlerin ve hizmetlerin neredeyse dörtte birini satın alıyor. Amerika’nın Avustralya ekonomisindeki önemi ise Avustralya ithalatının yaklaşık olarak beşte birinin Amerika’dan yapılmasıdır.

Avustralya’nın İklimi Türkiye ile Benzer Midir?

Bir ülkenin yaşam koşulları söz konusu olduğunda akla gelen ilk şey o ülkenin ikliminin nasıl olduğudur. Avustralya’nın iklimini öğrendiğiniz takdirde Avustralya’da yaşam koşulları hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Avustralya, ülkenin güney batısı haricinde tropikal iklime sahiptir, bu sebepten ötürü Avustralya’da yıl içinde kurak dönemler ve nemli dönemler yaşanır.

Avustralya bir ada ülkesi olduğundan okyanusun ani hareketlenmeleri hava durumunda değişimlere sebep olabiliyor. Ülkenin güney batısında Akdeniz iklimi hâkim olsa da Avustralya’nın iklimi genel olarak Türkiye ile farklıdır. Örnek vermek gerekirse Avustralya’nın en yağışlı ayları yaz aylarıyken Türkiye’deki en yağışlı aylar kış aylarıdır.

Avustralya’da Yaşayan İnsanların İnançları Nelerdir?

Avustralya’ya gitmeden önce ücretiz danışmanlık alan insanların danışmanlara sorduğu en önemli sorulardan biri Avustralya’nın inancıdır. Avustralya’da yasalarla belirlenmiş resmi bir din bulunmasa da ülkede yer alan inanların büyük bir çoğunluğu Hristiyan’dır. Hristiyan olan çoğunluğun büyük bir kısmı da Katolik mezhebindendir.

Avustralya’nın inanış grafiklerine bakıldığında çeyrek nüfusun herhangi bir dine mensup olmadığı rahatlıkla görülebilir. Ülkenin yerlileri olan Aborjinlerin ise inanç sistemleri diğer inanışlara göre oldukça farklıdır. Aborjinler atalarını ya da kabile büyüklerini Tanrı olarak görmemekle beraber onları sadece düş zamanı varlıkları olarak nitelendirirler. Aborjinlerin inançlarına göre bu düş zamanı varlıkları ilk önce dünyaya şekil vermiş, ardından dünyada yer alan bütün varlıkları yaratmıştır.

Avustralya’da Eğitim Sistemi Nasıl İşliyor?

Eğer yurtdışı eğitim danışmanlığı almayı düşünmüyor ancak Avustralya’da eğitim görmek istiyorsanız bilmeniz gereken ilk şey Avustralya’da özel okulların oldukça az olduğudur. Avustralya’da İngilizce eğitim diline sahip 41 üniversite bulunsa da bu üniversitelerden sadece 3 tanesi özel üniversitedir, kalan 38 üniversite devlete bağlıdır. Avustralya’da uygulanan eğitim sistemi bireyin gelişimine odaklanarak sistematik bir şekilde ilerler.

Mesleki eğitimlerin öne çıktığı bu eğitim sisteminde öğrencilerin yetenekleri belirlenerek öğrencilerin yeteneklerine göre ilerlemeleri ve eğitim almaları sağlanır. Akademik takvimlerinde yer alan tatil süreleri ise oldukça uzun olduğundan öğrencilerin kendilerine zaman ayırmaları da mümkün oluyor. Ayrıca derslerde öğretilmesi gerekenler genellikle deneylere ve görsellere dayandırılarak gösterildiğinden kalıcı bir öğrenim sağlanıyor.

Hemen Başvur!

×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Vize & Eğitim Danışmanı